Берое се сбогува с Европа след продължение в Холандия

Загуба след продължение лиши Берое (Стара Загора) от място в груповата фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа. Заралии отстъпиха на холандския Лайден с 86:108 във втората среща помежду им, като двата отбора се нуждаеха от допълнителни пет минути, за да определят кой ще продължи напред в четвъртата по сила надпревара на континента. Българите бяха спечелили първата среща с 15 точки разлика, а след загуба със също толкова днес всичко се реши след продължение, завършилo неуспешно за „зелените“.

Началото не бе никак добро за българите, които бързо се оказаха на осем точки от съперника при 4:12, а секунди след това първата двуцифрен разлика бе факт в полза на Лайден – 4:14.

Играчите на Любомир Минчев се съвзеха и след няколко силни минути се доближиха само на три точки (15:18), а първата четвърт приключи с пет точки аванс за домакините – 20:25.

Втората част започна сходно на първата и домакините пак се откъснаха напред с повече от 10 точки – 20:32 след серия от седем точки без отговор за по-малко от минута. Холандците продължиха да налагат темпото и стигнаха до най-голямата си преднина досега в мача при 22:41 в средата на тази четвърт, но Берое не се даде и пак заличи повече от половината си паси до 33:41. В крайна сметка полувремето приключи с аванс от 11 точки и 35:46 в полза на домакините.

Третата четвъртина също бе на сметката на Лайден, макар че беройци повториха упражнението от първото полувреме, съкращавайки изоставането си до по-малко от 10 точки в нейния край. Две минути преди сирената гостите бяха на осем точки от противника (55:63), но сирената прозвуча при 58:74 след силен финал от страна на Лайден.

Баскетболистите от Стара Загора догонваха в резултата и през цялата последна четвърт, след като в един момент дистанцията бе достигнала 21 точки – 65:86. Водени от Александър Янев те успяха за пореден път да съкратят разликата, а при 74:92 и по-малко от минута до края, Иван Лилов реализира тройка за 77:92 след асистенция на Янев. Домакините пропуснаха на два пъти в оставащото време и така се стигна до продължение след равенство 163:163 в общия резултат в редовните минути и на двата мача.

Остин Прайс вкара първите точки в продължението за 79:92, но Лайден отговориха със седем поред за нови 20 точки разлика – 79:99, принуждавайки Минчев да вземе прекъсване при оставащи малко над две минути, в които не се стигна до положителен развой за гостите и срещата приключи при 86:108.

Бракстън Хъгинс с 27 точки бе най-добър за победителите, Уорти Де Йонг бе близо до “трипъл-дабъл” с 25 точки, 8 борби и 7 асистенции, а Рейджарвиъс Уилямс впечатли с 21 точки, 16 борби и 6 асистенции, като игра без смяна. Тайлър Пърсънс остана с 19 точки и 12 асистенции.

Остин Прайс вкара 22 за Берое, овладявайки и 11 борби, Иван Лилов добави 18 точки, но пропусна 14 стрелби от игра, като 11 от тях бяха от тройката, а Александър Янев се отличи със 17 точки, 6 борби и 2 асистенции.

ЛАЙДЕН – БЕРОЕ 108:86 (25:20, 21:15, 28:23, 18:19, 16:9)
(ОБЩ РЕЗУЛТАТ 179:172)

ЛАЙДЕН: Уорти Де Йонг 25, Бракстън Хъгинс 27, Тайлър Пърсънс 19, Рейджарвиъс Уилямс 21, Драго Пашалич 2 (Серхио де Рандамие 6, Марийн Верверс 8)

БЕРОЕ: Остин Прайс 22, Ивайло Тонев, Реджър Дауел 11, Нашон Джордж 5, Трей Моузес 5 (Александър Янев 17, Деян Карамфилов 2, Иван Лилов 18, Антъни Уокър 6)