България без шанс срещу Китай (видео снимки)

Волейболистките от националния отбор на България записаха нова загуба в Лигата на нациите. Момичетата на селекционера Иван Петков паднаха от олимпийския шампион Китай с 0:3 (18:25, 19:25, 16:25) във втората си среща от турнира в Група 18 от последната 5-а седмица на Лигата, играна този следобед в пълната зала „Бейлун“ в Нингбо.

По този начин България остава на предпоследното 15-о място във временното общо класиране с едва 2 победи, 12 загуби и 7 точки. Олимпийските шампионки пък имат 11 победи, 3 загуби и 32 точки.

Утре (20 юни), в последните си мачове от турнира и от Лигата, „лъвиците“ ще играят срещу Германия, която днес надигра Сърбия с 3:1 гейма, а Китай ще спори с младия състав на Западните ни съседи. Двубоите са от 11,00 и 14,30 часа българско време.

Началото на първия гейм беше по-добро за китайките, които поведоха с 4:2 след отлични блокади на звездата Тън Жу и Синюе Юан. Първата техническа пауза пък дойде при 8:5 за Китай след сервис в аут на Нася Димитрова. Българките се държаха равностойно до 12:9, след което разликата набъбна до 16:9 след нови силни изяви на Тън Жу, Синюе Юан и Минюан Ху. Преднината на олимпийските шампиони стана 19:10 след две атаки в аут на Гергана Димитрова и Мирослава Паскова. В последните минути на гейма последва щурм на България благодарение на Силвана Чаушева, но в крайна сметка Китай го взе с 25:18 след атака на Йънйън Ли.

Втората част започна отлично за българските момичета, които дръпнаха бързо с 4:1 след страхотни изяви на Нася Димитрова и Силвана Чаушева. Китай почти веднага изравни при 6:6 благодарение на Тън Жу и Йънйън Ли. Китай дори поведе с 8:6 след ас на Тън Жу и успешна блокада на Синюе Юан. Играта продължи точка за точка до 12:10, след което разликата стана 14:10 след нови две силни атаки на Тън Жу, което накара Иван Петков да поиска тайм-аут. Въпреки това, последваха два аса на Минюан Ху и 16:10 за олимпийските шампионки. Предимството на Китай стана 21:13 след грешка на Петя Баракова от сервис и на Чаушева в атака, след което китайките без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след поредна атака на Тън Жу.

Третия гейм стартира малко по-добре за китайките, които поведоха с 5:3, но България веднага изравни при 6:6 след атака на Нася Димитрова. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за Китай – 8:7 след атака от краче на Синюе Юан. Разликата леко нарасна при 10:8 след атака в аут на Мирослава Паскова, след което играта продължи равностойно до 14:12. Олимпийските шампионки направиха резултата 16:12 след аут на Нася Димитрова и отлична изява при мрежата на Чаннин Жан. Атака на Тън Жу и контра на Чаннин Жан – 18:12 и прекъсване за Иван Петков. Китай задържа преднината си и спечели гейма с 25:16 след атака и блокада на Минюан Ху, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим бе Силвана Чаушева с 13 точки (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака). Нася Димитрова (1 ас и 50% ефективност в атака) и Мирослава Паскова (27% ефективност в атака) завършиха с 9 и 8 точки.

Звездата на Китай Тън Жу заби 15 точки (2 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) за победата. Синюе Юан (2 блока, 1 ас и 78% ефективност в атака) и Минюан Ху (2 блока, 2 аса и 55% ефективност в атака) пък добавиха по 10 точки за успеха.

КИТАЙ – БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:18, 25:19, 25:16)
КИТАЙ: Ся Дин, Йънйън Ли 7, Тън Жу 15, Синюе Юан 10, Минюан Ху 10, Чаннин Жан 9 – Мендзи Уан-либеро (Ди Яо, Чунлей Зен, Сяотон Лиу 3)
Старши треньор: ПЪН ЛИН