Лукойл разби Стяуа и се върна начело

Лукойл Академик разби Стяуа (Букурещ) със 105: 76, като това бе трети успех за отбора в група F на турнира за Купата на ФИБА Европа. След тази победа българите се върнаха на челната позиция в класирането, която бе сдадена след загубата от Бней Херцлия в Израел преди седмица. Играчите на Тони Дечев имат 4-1, докато израелския тим е с мач по-малко и 3-1, но точковата разлика е в полза на родния тим.

Последният мач на Лукойл в груповата фаза е след седмица, когато гостува на словашкия Приевидза.

С днешния успех домакините на практика си осигуриха място в следващия етап.

Всъщност срещата бе решена още през първата част, която домакините спечелиха убедително с 21 точки разлика. За първите шест минути от нея те допуснаха само три точки в коша си, повеждайки с 15:3, а след това позволиха на румънците да вкарат още веднъж и от своя страна да завършат силно за 26:5. Високата резултатност за Лукойл продължи и през втората част, но този път имаше и отговор от страна на гостите, които се съвзеха и започнаха да вкарват, като в тази четвърт двата тима реализираха общо 58 точки, за да се стигне до 59:30 на почивката.

През третия период бе фиксирана и най-голямата преднина в полза на българите, която бе 40 точки, но след 30 минути игра те допуснаха гостите да се доближат на 31 за 81:50. До сензация в последните 10 минути не се стигна и Академик надделя с 29 точки разлика – 105:76.

Павлин Иванов с 24 точки и 5 асистенции и Дани Гибсън с 21 плюс 4 завършващи паса бяха отличниците за победата на Лукойл. Максим Корнийенко вкара 17, докато Стив Зак и Саша Загорац реализираха по 12.