Влади Шопов и Георги Райчев с победи на старта на SIMGEAR GT4 Challenge

Зрелищно откриване на сезона в SIMGEAR GT4 Challenge зарадва феновете на сим състезанията! Двигателите на 40 GT4 автомобила озвучиха австралийската писта Mount Panorama в неделя вечер за първи кръг от сезон 7 на Българския симрейсинг шампионат. Събитието съдържаше 15-минутно спринтово състезание, последвано от 30-минутна основна битка, в която 40 български пилоти от 16 отбора влязоха в здрава битка по изключително горещото и трудно трасе. Владислав Шопов и Георги Райчев бяха големите победители тази вечер, взимайки по една победа съответно в основното и спринтовото състезание.

В квалификацията над всички бе опитният български картинг пилот Виктор Върбанов от (Jekov Rally School Red), следван плътно от Стелиян Чепилевски (Up to 50) и Владислав Шопов (Negative Delta SRT).

Форматът на първото спринтово състезание, а именно обърнатата решетка до десето място, задължи най-бързите трима да стартират от края на топ 10. Така на стартовата решетка първите два реда бяха заети съответно от Христо Ублев (Jekov Rally School Red), Александър Смоленски (Vertical Grip), Георги Райчев (Vertical Grip) и Павел Иванов (VIP Racing).

Стартът на състезанието бе чист, а малко след това Ублев загуби лидерската позиция още във втори завой, където бе атакуван от Смоленски и оставайки от външната и прашна страна на пистата, нямаше никакви шансове да запази добра траектория и скорост в завоя, което доведе до пропадането му чак до пето място. Смоленски също се наслади на лидерството твърде кратко, след като бе изпреварен от Райчев на правата “Конрад” в същата обиколка. Виктор Върбанов затвърди показаното в квалификацията и още в четвърта обиколка вече си беше пробил път от десето до четвърто място и поведе битка с Даниел Марков (Vertical Grip) за третото. Лек контакт между тях на спирането за 21 завой обаче завъртя и изпрати зрелищно колата на Върбанов в тревните площи, което приключи надеждите на Виктор за подиум. До края на състезанието Георги Райчев комфортно увеличи преднината си на първото място и завърши на над 3 секунди пред втория Васил Жеков (Jekov Rally School Magenta). На последното стъпало от подиума се качи Стелиян Чепилевски (Up to 50), а в топ 5 влязоха още Владислав Шопов (Negative Delta SRT) и Даниел Марков.

В АМ силно представяне записа Тодор Димитров от Jekov Rally School Lime, който спечели своята категория и завърши на 12-то място в генералното класиране. Подиумът в тази категория бе допълнен от младия български картинг пилот Илиян Янков (IBR Racing) и Владимир Мавродиев (Off Track Racing).

Второто състезание предложи още повече зрелище и драма на зрителите, като първата обиколка бе белязана от множество инциденти, довели до редица разбърквания в колоната и отпаднали автомобили. Един от големите претенденти за победата Стелиян Чепилевски загуби контрол над своя автомобил във втори завой веднага след старта, което доведе до масова катастрофа. От това се възползваха Райчев, Жеков и Владислав Шопов, които успяха да се откъснат на две секунди пред четвъртия Даниел Марков.

През всичките 30 минути зрителите на Pitlane.TV видяха множество битки за позиция в колоната, като една от най-зрелищните отново бе с участието на Върбанов и Марков. Този път всичко протече изключително чисто и в продължение на няколко обиколки двамата си спретнаха истински екшън по трасето, като победител излезе Виктор Върбанов, отмъквайки третото място. Нажежено бе и при първите двама, където Райчев бе успял да отвори над 2 секунди преднина пред Влади Шопов, но пилотът на Negative Delta SRT съумя да съкрати изоставането си. Така дойде и възможността за атаката в предпоследната обиколка от Шопов, който се показа в огледалата на Райчев в 21-ви завой. Това доведе до разсейване на Георги, който изпусна точката си за спиране, позволявайки на Влади да отмъкне победата от него изключително лесно.

В АМ категорията отново Тодор Димитров (Jekov Rally School Lime) изнесе впечатляващо състезание, завършвайки девети в генералното класиране и втора победа за вечерта при аматьорите. На подиума в АМ се качиха още Владислав Стефанов (Red Zone Racing) и Александър Николов (Jekov Rally School Lime).

На 28 януари предстои втори кръг на още една австралийска писта – “Съндаун Рейсуей”, където очакваме страстите да бъдат още по-нагорещени, а битките още по ожесточени. Очакваме ви от 20:00 в YouTube канала на Pitlane.TV, където може да станете свидетели на живо на всичко най-интересно от SIMGEAR GT4 Challenge.