Левски се бори, но не успя срещу Монца в първия 1/4-финал за „Чалъндж къп“

Волейболистите на Левски София се бориха мъжки, но не успяха срещу италианския Минт Веро Волей (Монца) в първия 1/4-финал от третия по сила евротурнир „Чалъндж къп“. Момчетата на Николай Желязков отстъпиха на италианския тим с 0:3 (22:25, 23:25, 13:25) в среща, играна тази вечер в пълната зала „Левски София“.

Реваншът между двата отбора е следващата сряда (17 януари) от 20,00 часа българско време в Италия. Левски трябва да направи истинско чудо и да спечели с 3:0 или 3:1, за да стигне поне до т.

нар. „златен“ гейм. Монца пък се нуждае само от два спечелени гейма, за да се класира напред към полуфиналите на „Чалъндж къп“.

Двата тима започнаха напълно равностойно в първия гейм до 7:7, след което Левски успя да поведе с 10:7 след успешна атака на Кристиан Титрийски, отлична контра от втора линия на Владимир Гърков и страхотна блокада на Симеон Николов. Това накара треньорът на Монца Масимо Екели да вземе прекъсване. Въпреки това, разликата нарасна до 12:7 след нов блок, този път на Майкон Морейра и силен ас на Титрийски. Преднината на „сините“ стана 14:8 след поредна страхотна блокада. Левски задържа предимството си до 16:11 след сервис в аут на Джанлука Галаси от гостите. Монца върна две точки благодарение на Ерик Льопки и резултата стана 16:13, което принуди наставникът на Левски Николай Желязков да поиска тайм-аут. Италианският тим продължи със силната си игра и успя да изравни при 17:17 след два поредни аса на Льопки, което накара Желязков да използва второто си прекъсване за гейма. Монца дори дръпна с 20:17 след контра през центъра и блокада на Томас Берета и нов силен ас на Льопки. Левски намали изоставането си до 20:21 след нова атака на Титрийски и блок на Майкон Морейра. Все пак, Монца запази предимството си и спечели гейма с 25:22 след успешна контра от втора линия на Стивън Маар.

Втората част също стартира по-добре за домакините от Левски, които поведоха с 4:2 след отличен блок на Майкон Морейра и силна контра на Владимир Гърков. Играта продължи равностойно и точка за точка до 8:6 след нова успешна атака на Кристиан Титрийски. Последваха две атаки на младия словенски национал Ник Муянович и силни изяви на Ерик Льопки – 10:8 за Монца и прекъсване за Ники Желязков. Независимо от това и предприетите от треньора на „сините“ смени, разликата нарасна до 14:10 след нов бомбен ас на Льопки. Постепенно Левски стопи пасива си до 15:16 след две страхотни блокади на Светослав Гоцев и влезлия като резерва Венислав Антов. Домакините стигнаха и до равенство при 17:17 след контра блок-аут на Алехандро Торо. Левски дори излезе напред при 19:18 след нова контра, този път на другата резерва Александър Къндев, което принуди Масимо Екели да поиска тайм-аут за Монца. Веднага последва обрат и 20:19 за италианския тим след атака на Ник Муянович и блокада на Томас Берета. Преднината за Монца стана 22:20 след грешка в атака на Торо. „Сините“ стигнаха до 22:22 след сгрешен сервис на Льопки и страхотна контра на Антов. Грешка от начален удар на Антов и ас на влезлия като резерва за гостите Петър Вишич и 24:22. В крайна сметка Монца затвори гейма в своя полза при 25:23 след бърза атака през центъра на Джанлука Галаси и 2:0 за италианците.

В началото на третия гейм Монца бързо дръпна с 5:2 след две грешки в състава на Левски и отличен блок на Томас Берета, което накара Николай Желязков да поиска прекъсване. Въпреки това, последва пореден ас на Ерик Льопки и 6:2. Сгрешен сервис на Льопки, страхотна блокада на Симеон Николов и мощна контра на Майкон Морейра и 6:5. „Сините“ стигнаха и до равенство при 6:6 след атака в аут на Стивън Маар от гостите. Италианският тим отново поведе с 10:7 след две мощни атаки и бомбен ас на Ник Муянович. Разликата нарасна до 15:9 след грешки на Венислав Антов и Владислав Гърков и поредна успешна блокада на Берета. Монца запази преднината си и дори я увеличиха до 20:12 след поредна атака на Муянович и грешка на Морейра. Играчите на Масимо Екели спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:13 след блок на разпределителя Фернандо Крелинг, а с това и мача с 3:0.

Единственият с двуцифров актив от Левски беше бразилският център Майкон Морейра с 11 точки (5 блока!, 2 аса и 40% ефективност в атака – 5). Владимир Гърков се отчете с 8, а Алехандро Торо с 6 точки.

За тима на Монца Ерик Льопки (6 аса!, 1 блок, 59% ефективност в атака и 31% позитивно посрещане – 11) и Ник Муянович (1 блок, 1 ас и 64% ефективност в атака – 16) реализираха 17 и 16 точки за победата.

ЛЕВСКИ (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) – МИНТ ВЕРО ВОЛЕЙ (МОНЦА, ИТАЛИЯ) 0:3 (22:25, 23:25, 13:25)

ЛЕВСКИ: Симеон Николов 4, Кристиан Титрийски 5, Алехандро Торо 6, Владимир Гърков 8, Светослав Гоцев 4, Майкон Морейра 11 – Владислав Иванов-либеро (Николай Стефанов, Александър Къндев 1, Венислав Антов 5, Костадин Козелов)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

МОНЦА: Петър Вишич 1, Ерик Льопки 17, Стивън Маар 9, Ник Муянович 16, Томас Берета 6, Джанлука Галаси 1 – Марко Гаджини-либеро (Фернандо Крелинг 2)

Старши треньор: МАСИМО ЕКЕЛИ.

Снимки: CEV.EU/Startphoto.bg