Намери ни
To Top

Левски представи спортен психолог

От волейболния Левски София представиха спортен психолог, който работи в клуба:

„За нас е удоволствие да ви представим спортния психолог на клуба Галина Мавродиева.

Тя е завършила педагогика на девиантното поведение и има магистратура по психология на развитието. Една случайност в професионалния й път обаче я изпраща в 166-о спортно училище „Васил Левски“. Там се заражда любопитството й към спортуващите деца, за да я доведе до докторантура в НСА и избора на спортната психология като професия и вдъхновение.


„Изуми ме още в началото, че съм удовлетворена от работата си с деца, които се занимават със спорт. Започнах да не търся толкова отклоняващо се поведение или взаимоотношения, усетих че любопитствам около това дали например спортът определя личността или пък черти на характера, има ли разлика с какъв спорт се занимаваш, как функционираш в социалната среда, ако например си волейболист или футболист и т.н.

В НСА открих начин да науча повече и съм горда, че бях единственият приет кандидат без спортно образование. Овладяването на спортната наука, казвам го с голямо уважение към треньорите, е нещо много важно и смятам че програмата на НСА е доста добра.“

Практиката на Галина започва с част от мъжкия отбор на ПФК „ Левски“ предимно с дебютиращите при мъжете към онзи момент, по покана тогавашния мениджър на ДЮШ Йончо Арсов и от старши-треньора Станимир Стоилов.Малко след това поема и старшите възрастови групи към ДЮШ на клуба.

„В първите 6 месеца беше много трудно, спечелването на доверието на играчите и доказването на ползата от менталните тренировки изисква време и много устойчивост. Следващите три полусезона определям като успешни.Голяма част от поверените ми състезатели получиха професионални договори, спечелиха място в националните отбори в съответната възраст, постигнахме устойчивост на изявите и преодоляхме много предизвикателства свързани с свръхмотивация, поемане на нови отговорности, неувереност в собствените възможности, липса на умения за справяне със стреса, страхът от грешки, междуличностни взаимоотношения и др.

Израстването на играчите в емоционален, ментален и спортно технически аспект ме увери, че спортната психология е това, което ми дава най-много като усещане за полезност, удовлетворение, тръпка.Вълнението, което изпитвам дори при минимален успех на някой състезател, наистина ми носи огромна радост. Дали в усъвършенстване на някакво умение, дали спечелване на титулярно място, дали спечелване на мач – тези неща буквално ме държат будна и любопитна. Намерих вярната посока за себе си в областта на психологията в спорта.“

Когато получава предложение от ВК „Левски“, Галина не знае нищо за клуба. Първоначално е много впечатлена от цялостната визия за развитие и трудно възприема, че това е възможно в България.

„Тук като започнах ми се стори нереалистично, направихме няколко срещи и бях впечатлена как клуба иска да изгради не само елитни спортисти, но и състезатели, които биха могли да представляват клуба, страната, а и това как се подхожда към извеждането на тези личности на върха.

Последвайте канала ни в

Ощр от категория Волейбол