Warning: getimagesize(https://sportove.net/wp-content/uploads/2023/05/screenshot448481.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/sportove/public_html/wp-content/themes/devoe/header.php on line 25
България се бори, но взе само гейм на световните шампиони от Италия – Sportove

България се бори, но взе само гейм на световните шампиони от Италия

Волейболистите от националния отбор на България загубиха втория си мач от приятелския международен турнир DHL Test, на който е домакин град Кавалезе (Италия). Момчетата на селекционера Пламен Константинов се бориха срещу подмладения състав на световните шампиони от „Скуадра адзура“, но отстъпиха с 1:3 (25:23, 21:25, 20:25, 24:26) в среща, играна тази вечер пред над 500 зрители в зала „Пала Арпад Вайс“.

Българските „лъвове“ обаче спечелиха първия си мач на турнира срещу Нидерландия с 3:1 гейма във вторник. Италия също победи „лалетата“ със същия резултат късно в сряда вечерта.

Селекционерът на България Пламен Константинов заложи на стартов състав: Георги Сеганов, Димитър Димитров, Денис Карягин, Николай Пенчев, Алекс Грозданов, Николай Колев и Симеон Добрев-либеро.

Началото на първия гейм беше по-добро за българските момчета, които поведоха с 3:1 след две отлични блокади на разпределителя Георги Сеганов. Световните шампиони от Италия успяха да изравнят при 4:4 след две технични отигравания на Томазо Риналди. България отново дръпна при 8:6 след две мощни атаки на Димитър Димитров. „Скуадра адзура“ стигна до ново равенство при 9:9 след атака и блокада на Юри Романо. Домакините дори излязоха напред в резултата при 12:10 след мощна атака през центъра на Джовани Сангуинети и силен ас на Матиа Ботоло, което пък накара Пламен Константинов да вземе прекъсване. Това даде ефект и България изравни при 13:13 след грешка от сервис на Сангуинети и отличен блок на Денис Карягин. Двата тима продължиха да играят напълно равностойно и точка за точка до 21:21, но в крайна сметка България измъкна гейма с 25:23 след блок-аут на Карягин и атака в аут на Юри Романо.

Втората част стартира равностойно до 4:4, след което Италия дръпна с 6:4 след атака през центъра на Лоренцо Кортезиа и технично отиграване на Матиа Ботоло. България веднага изравни при 6:6 след силен блок-аут на Денис Карягин и мощен ас на Димитър Димитров. Последваха грешка от сервис на Димитров и бомбен ас на Кортезия и 8:6 за световните шампиони. Българските „лъвове“ отново изравниха при 9:9 след поредна атака на Димитров и страхотна единична блокада на Николай Колев. „Скуадра адзура“ излязоха за пореден път напред в резултата при 13:11 след успешна атака на Томазо Риналди и силна контра на Кортезия. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, последва неразбирателство в българското поле и 14:11 за Италия. Нова контра на Риналди и 15:11. Постепенно България успя да намали изоставането си до 17:18 при сервис на Алекс Грозданов и силни изяви на Димитър Димитров. Италия успя да си възстанови преднината си при 21:18 след блок-аут на Юри Романо и ас на Едоардо Канески. Домакините задържаха преднината си и изравниха геймовете след 25:21 в своя полза след силен блок-аут на Матиа Ботоло.

В началото на третия гейм България поведе с 3:0 след успешна контра на Николай Пенчев и силен ас на Аспарух Аспарухов, който влезе като резерва в края на втората част. Това накара селекционерът на Италия Фердинандо Де Джорджи да поиска тайм-аут. Прекъсването помогна на домакините, които веднага изравниха за 3:3 след две атаки на Юри Романо и единична блокада на Лоренцо Кортезиа. „Скуадра адзура“ дори дръпна със 8:5 след страхотна атака от втора линия на Романо, контра на Матиа Ботоло и нов блок на Кортезиа, което пък принуди Пламен Константинов да вземе прекъсване. Играта между двата тима продължи равностойно до 16:13 след атака през центъра на Кортезиа и технично пускане на Ботоло. Италия запази предимството си и дори го увеличи до 20:16 след контра блок-аут на Ботоло. Въпреки усилията на българите, световните шампиони задържаха преднината си и спечелиха гейма с 25:20 след нова атака и страхотна блокада на Матиа Ботоло.

България стартира по-добре и в четвъртата част, като дръпна с 4:2 след атака на Димитър Димитров и силна контра на завърналия се в игра Денис Карягин. Разликата нарасна до 7:4 след атака в аут на Матиа Ботоло, след което Фефе Де Джорджи взе прекъсване за Италия. Въпреки това, последва отлична двойна блокада на Георги Сеганов и Светослав Гоцев и 8:4. Преднината на „трикольорите“ стана 10:5 след ас на Сеганов. България задържа предимството си до 14:9 след нова успешна атака на Димитър Димитров и единичен блок на Алекс Грозданов. Постепенно световните шампиони успяха да стопят изоставането си до 14:16 след силни изяви на Юри Романо. Резултатът стана 21:17 за България след мощен блок-аут на Димитров, но „Скуадра адзура“ веднага намали до 21:20 след атака и бомбен ас на Романо последвани от нова страхотна блокада на Лоренцо Кортезиа. След прекъсването за Пламен Константинов последва нов блок на Кортезиа и 21:21. Българите все пак стигнаха до геймбол при 24:22 след успешна контра през центъра на Гоцев. Италия обаче изравни при 24:24 след ас тип „чекмедже“ на резервата Лоренцо Сала. Световните шампиони дори стигнаха до мачбол при 25:24 след блокада на Фабрицио Джирони. В крайна сметка Италия измъкна гейма с 26:24 след нов блок, този път на Томазо Риналди.

Снимки: FIPAV