Луизиана Стейт с историческа титла при колежаните

Университетът Луизиана Стейт спечели за пръв път в историята си титлата в Колежанското първенство на САЩ по баскетбол при жените.

Във финалния мач в Дивизия I, който се игра пред над 19 000 зрители в „Американ Еърлайнс Сентър“ в Далас, Луизиана Стейт победи Айова със 102:85.

„Тигриците“ спечелиха първите две четвърти на срещата и на полувремето водеха с 59:42, което им позволи спокойно да контролират играта през вторите 20 минути.

Най-резултатна за победителките бе Жасмин Карсън, която вкара 22 точки, включително пет тройки от шест опита, за само 21 минути игра. Още 21 точки добави Алексис Морис, с 20 остана ЛаДажия Уилямс, а Ейнджъл Рийс завърши с „дабъл-дабъл“ от 15 точки и 10 борби.

За тима на Айова над всички отново бе Кейтлин Кларк, която реализира 30 точки. Кларк обаче натрупа три лични нарушения още в началото на мача и това ѝ попречи да покаже играта си от предишните два мача в турнира, в които стана първият играч в историята на Мартенската лудост, без значение при мъжете или жените, с поне 40 точки в последователни двубои.

Успехът във финалния мач бе по-специален за старши треньорката на Луизиана Стейт Ким Мълки, която стана първата треньорка, която женското колежанско първенство с две различни учебни заведения. Мълки взе титлата с Бейлър през 2005, 2012 и 2019 година.

Тази вечер предстои и финалът в Колежанското първенство при мъжете, в който съперници са ЮКОН и Университетът Сан Диего Стейт. Мачът ще се играе на стадион NRG в Хюстън и на него се очаква да присъстват над 73 хиляди зрители.

Снимки: Imago