Уганда с три титли в третия ден на световния шампионат

Първото световно първенство по планинско и трейл бягане се проведе от 4 до 6 ноември в Чианг май, Тайланд. Уникалното по рода си състезание се организира от Световната атлетика, Световната асоциация по планинско бягане, Международната асоциация по трейл бягане, Международната асоциация на ултрамаратонците и Туристическата асоциация на Тайланд.

Атлетите от Уганда Самуел Кибет, Ребека Чептегей и Леонард Чемутай спечелиха три златни медала на 6 ноември, с което страната стана най-успешната на това първенство.

Кибет и Чептегей победиха съответно при мъжете и жените на дистанция 11.

2 км по трасе изкачване и спускане с денивелация 475 м.

Чемутай пък спечели титлата при юношите под 20 години на 6.4 км с 224 м денивелация. В тази дисциплина при девойките 1-2 бе за Великобритания като титлата заслужи Джесика Бейли.

Самуел Кибет взе титлата при мъжете пред Партик Кипнгено (Кения), който победи на 8.5 км изкачване в петък (4 ноември). Със сребърното си отличие и титлата от петък Кипнгено стана първия мултимедалист в новите издания на тези първенства. Трети при мъжете в неделя отново бе угандиец – Тимъти Торойтич.

Ребека Чептегей бе убедителна шампионак при жените пред сънародничката си Анет Челангат. Бронзовото отличие бе за шампионката в изкачването на 8.5 км от петък (4 ноември) Али Маклафлин (САЩ). Мониак Флореа (Румъния) пристигана четвърта на финала с кървящи колена. Румънката бе същата позиция и в петък на изкачването.

Угандийците окупираха четирите първи места при юношите благодарение на Леонард Чемутай, Калеб Тунгвет, Денис Киплангат и Сайлъс Ротич.

Британките Джесика Бейли и Ребека Флахърти „развалиха“ угандийската доминация за деня със злато и сребро при девойките. Аксел Викари (Италия) взе бронза.

Следващото издание на Световно първенство по планинско и трейл бягане ще бъде в австрийските Алпи в Инсбрук-Стубай, Тирол от 6-10 юни 2023-а година.