България U17 на ЕвроВолей 2022!

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години се класира за Eвропейско първенство в Чехия през юли! Момичетата, водени от треньора Диян Боюклиев, разгромиха и Словакия с 3:0 (25:23, 25:15, 25:21) в последния си мач от Група В на квалификацията, на която бяхме домакини в зала „Христо Ботев“ в София.

Така България спечели първото място в групата без загубен гейм, след като преди това срази Норвегия и Испания.

Първата част протече изключително инфарктно и даде сигнал за възможна интрига. След като българските момичета поведоха с 2:0 и всички очакваха диктуване на играта, Словакия напълно изненада.

От 3:2 за словачките започна серия български грешки. Резултатът набъбна до 10:4 в полза на Словакия, а изглеждаше безнадежден при 18:11. Но тогава българките заздравиха играта си, а словачките на свой ред бъркаха. Разликата започна да намалява и равенството дойде при 22:22. След като младите български „лъвици“ поведоха с 23:22, обрат вече беше невъзможен и частта завърши при 25:23.

Вторият гейм премина напълно според очакванията. Българките взеха преднина и не я изпуснаха до края. Разликата рядко падаше до пет точки, а на моменти стигаше осем. Словакия загуби увереността със скоростта, с която и аванса си от първата част. България смазващо стигна до 23:14, с което вече беше ясно – ще играем на европейско първенство дори при загуба с 2:3. Геймът завърши с успех за българските девойки при 25:15.

След заслуженото вече класиране България заигра по-лежерно в третата част. Позволи на Словакия отново да повярва в успеха. Словачките поведоха със 7:2 и успяваха доста дълго да поддържат преднината. Равенството обаче дойде при 15:15, когато българските момичета заиграха в своя стил. България поведе най-накрая с 20:19. Вече нямаше кой да спре водените от Боюклиев девойки. Мачът завърши след 25:21 и 3:0.

Най-полезна за България отново бе Ива Дудова с 16 точки (5 блока!, 1 ас и 50% ефективност в атака – 13) за победата. Мария-Габриела Миличевич добави още 11 точки (2 блока, 1 ас, 47% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане – 7) за успеха. За тима на Словакия Михаела Канова приключи с 15 точки.

Снимки: CEV.EU