България U17 падна от Франция на Европейското, на полуфинал с Полша (снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години записа първа загуба на Европейското първенство, на което сме домакини в София. Младите „лъвчета“ отстъпиха на основния си съперник Франция с 0:3 (18:25, 22:25, 10:25) последния си мач от Група I, игран тази вечер пред около 500 зрители в зала „Христо Ботев“ в столицата.

Срещата беше единствено за първото място в групата, тъй като и двата тима вече си бяха осигурили място на полуфиналите. Така Франция стана победител в групата с 5 победи от 5 мача и 15 точки, а момчетата на Мартин Стоев останаха втори с 4 победи, 1 загуби и 11 точки.

На полуфиналите младите „петли“ ще спорят с втория отбор от другата Група II Чехия, а България ще излезе срещу победителя от този поток – Полша. Полуфиналните срещи ще бъдат в събота (20 юли).

С оглед на мача, в който интригата беше единствено кой ще завърши първи и кой втори, Мартин Стоев даде почивка на някои от титулярите си до момента. От друга страна колегата му Оливие Одабрам пък заложи на основните си играчи.

Двата отбора започнаха равностойно в първия гейм, като борбата бе за всяка точка. Три грешки на френския тим изведоха младите ни национали напред при 15:12. Последваха три грешки и от българска страна и резултатът отново бе изравнен. Два поредни аса на разпределителя Анатоле Шабоасан дадоха предимство на „петлите“, както две блокади и още един ас на Шабоасан. Серията му продължи и в следващите минути и така се оформи солидна преднина, която въпреки усилията на българите, не се стопи. Франция поведе с 1:0 след убедително 25:18.

Втората част тръгна ударно за момчетата на Оливие Одабрам. Селекционерът на България Мартин Стоев потърси промяна със смени, но не се получи. Играта в полето на Франция обаче продължи да върви перфектно. Анатоле Шабоасан редеше сервис след сервис, което разби младите „трикольори“ на посрещане. Постепенно разликата между отборите намаля, като се стигна и до равенство при 21:21, но отново настъпи пробив. Френските играчи удържаха темпото и успяха да спечелят и втората част с 25:22.

Третия гейм започна перфектно за младите „петли“ и смазващо за българските момчета – серия от сервиси и блокади, които не дадоха възможност на „трикольорите“ да противодействат. Печелившият елемент продължи да бъде сервисът, изпълняван от Шабоасан, който след 9:0 сгреши и получи почивка. До края Франция продължи да диктува играта и спечели с разгромното 25:10 и 3:0.

Най-резултатен за българския тим беше Александър Николов със скромните 9 точки (47% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане). Апостол Боянов пък завърши със 7 точки (1 блок и 32% ефективност в атака). За младите французи Нейтън Кановас реализира 14 точки (3 блока, 1 ас и 45% ефективност в атака), а разпределителят Анатоле Шабоасан добави невероятните 12 точки (10 аса! и 1 блок) за победата.

БЪЛГАРИЯ – ФРАНЦИЯ 0:3 (18:25, 22:25, 10:25)
БЪЛГАРИЯ: Борислав Николов 3, Апостол Боянов 7, Александър Николов 9, Ерик Стоев 3, Виктор Недялков 4, Войн Войнов 3 – Християн Великов-либеро (Стоил Палев, Владимир Гърков 1)
Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ
ФРАНЦИЯ: Анатоле Шабоасан 12, Нейтън Кановас 14, Хили Ено 10, Луи Саканоко-Надирян 8, Лука Ломуно 6, Симон Манин 3 – Енцо Бланк-либеро (Тео Ротар 1, Мариус Помел, Лоан Лефавър 1, Лиам Варие)
Старши треньор: ОЛИВИЕ ОДАБРАМ.

Снимки: CEV.EU