Рафа – цифри и рекорди

Рафаел Надал попълни цяло десетилетие с титли на „Ролан Гарос“ след триумфа си над Станислас Вавринка с 6:2, 6:3, 6:1 на финала.

„Просто невероятен!“, бяха думите на Роджър Федерер спрямо колегата му и най-голям съперник в исторически план.

Победата направи испанеца първия в Оупън ерата, който печели един турнир 10 пъти. Не случайно е наричан Краля на клея.

Ето и числата след невероятния успех на Рафаел Надал:

2 – позицията в ранглистата на ATP, на която се изкачва.

3 – победата в три сета означава, че испанецът триумфира на турнира без да даде сет за трети път в кариерата си. Предишните случаи бяха през 2008 г. и 2010 г.

3 – третият тенисист, който печели титла като тийнейджър, в 20-те си години и 30-те си години.

4 – 31-годишният испанец се изравни с Бьорн Борг (1980), като не даде на съперника си повече от 4 гейма в сет от турнира.

15 – Рафаел Надал (15) задмина Пийт Сампрас по титли в Големия шлем (14) и е на 3 зад Роджър Федерер (18).

16 – Рафа е спечелил 16 от 19 мача срещу Вавринка. Един от тях е четвъртфинал на „Ролан Гарос“ през 2013, който предхождаше друг триумф.

31 – превръща се в най-възрастният тенисист в историята (независимо дали е мъж или жена), който стига до 15 титли в Шлема.

35 – Надал изгуби 35 гейма в турнира. Рекордът се държи от Бьорн Борг, който през 1978-ма даде 32 гейма на съперниците си преди да стане шампион във Франция.

79 – това са победите в 81 мача на „Ролан Гарос“.

102 – победите в мачове на клей във формат 3 от 5 сета от общо 104 излизания на корта. Единствените загуби са от Робърт Сьодерлинг през 2009-та и Новак Джокович през 2015-та.