Дирк Новицки стана първият европеец в клуб „30 000“

Тежкото крило на Далас Маверикс Дирк Новицки стана първият европеец и общо шестият играч в историята на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада, който достига котата от 30 000 отбелязани точки.

До този момент това бяха правили единствено Карийм Абдул-Джабар, Карл Малоун, Коби Брайънт, Майкъл Джордан и Уилт Чембърлейн.

Исторически кош, с който достигна 30 000 точки в кариерата си Новицки отбеляза 9 минути и 54 секунди преди края на първото полувреме на мача с Лос Анджелис Лейкърс, спечелен от домакините от Далас със 122:111.

Новицки, който е 13-кратен участник в „Мача на звездите“, се нуждаеше от 20 точки, като още в самото начало на срещата ясно показа, че е готов да направи всичко, за да ги постигне, реализирайки първите 8 точки за тима си.

38-годишният германец вкара при 8 от първите си 10 изстрела към коша на Лейкърс, като завърши срещата с 25 точки и 11 борби и стрелба от игра 9 от 13.

Сте Къри вкара още 18 точки за победата на „маврите“, а гардът Йоги Ферел завърши с 16.

За Лейкърс Д’Анджело Ръсел и Джордан Кларксън завършиха с по 13 точки.