България U17 измъкна драматична победа над Турция (видео снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години записа втора победа на Европейското първенство, на което сме домакини. Младите „лъвчета“ се измъкнаха и се наложиха драматично над Турция с 3:2 (25:15, 25:17, 22:25, 22:25, 15:10) във втория си мач от Група I, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала „Христо Ботев“.

По този начин българските момчета са на второ място във временното класиране с 5 точки след 2 победи от 2 мача, колкото има и лидера Франция, но с 6 точки. Утре (15 юли) България ще изиграе трета си среща в групата срещу Беларус отново от 17,30 часа.

Младите български волейболисти започнаха стабилно в първия гейм, като постепенно оформиха сериозна преднина. Атаката на момчетата на Мартин Стоев продължи да работи перфектно и разликата се запази. До края младите „лъвчета“ имаха пълно надмощие, като не срещнаха проблем и поведоха в резултата след 25:15. Във втория гейм ситуацията бе идентична и авансът на България се увеличи след убедителното 25:17.

В третия гейм българските момчета се отпуснаха за кратко и позволиха на Турция да вземе инициативата от самото начало. Южните ни съседи излязоха напред с цели три точки при 10:7, но след три поредни точки на българите се стигна до обрат. След чудесна блокада младите „трикольори“ поведоха. В средата на частта, обаче, отново турците контролираха положението. Последваха нови драматични ситуации, играчите на Али Йълмаз задържаха темпото със страхотна защита. Грешка от сервис на българския тим донесе последната точка за съперника и пасивът бе намален на 1:2 гейма след 25:22.

Четвъртата част отново започна под диктовката на Турция, въпреки това момчетата на Мартин Стоев се бориха, демонстрирайки чудесна защита. Грешките на „трикольорите“ зачестиха, спадна процентът на ефективност в атака, а разликата набъбна до 19:13. В следващите минути българските волейболисти намалиха дистанцията. Но все пак, Турция спечели и този гейм с 25:22 след грешка на Георги Татаров от сервис и срещата влезе в тайбрек.

В решителния пети гейм младите ни национали започнана отлично с атака и блокада на Георги Татаров. Сервисът на Владимир Гърков затрудни противника. Три поредни грешки намали значително преднината ни до 5:4. Впоследствие, българите набраха инерция и задържаха съперника на разстояние. Два аса на Александър Николов разбиха тотално турската защита. Разликата остана стабилна. До края българските момчета продължиха възходящата си линия. Грешка от сервис на турците сложи край на мача – 15:10 и 3:2 за България.

Най-полезни за българския тим бяха Владимир Гърков (1 ас, 61% ефективност в атака и 36% позитивно посрещане) и Георги Татаров (3 блока, 1 ас и 51% ефективност в атака) с 23 и 22 точки за победата. За турците Алпер Аяр (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака и 22% позитивно посрещане) и Айкут Джедик (1 ас, 39% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане) завършиха с 13 и 12 точки.

ТУРЦИЯ – БЪЛГАРИЯ 2:3 (15:25, 17:25, 25:22, 25:22, 10:15)
ТУРЦИЯ: Хилми Шахън 5, Джан Коч 1, Алпер Аяр 13, Айкут Джедик 12, Керем Яман 9, Доан Каракоч 10 – Мухамед Арай-либеро (Берк Дилменлер 8, Али Черибаш)
Старши треньор: АЛИ ЙЪЛМАЗ
БЪЛГАРИЯ: Борислав Николов 3, Георги Татаров 22, Владимир Гърков 23, Александър Николов 19, Лазар Бучков 8, Ивайло Дамянов 6 – Християн Великов-либеро (Виктор Недялков, Стоил Палев, Войн Войнов 3, Ерик Стоев)
Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ.

Снимки: CEV.EU