Победа на Мирела Демирева в Германия, Тихомир Иванов се завърна към състезания

Най-добрата ни състезателка в скока на височина откри сезона на открито с победа на турнира в германския град Есен. Сребърната медалистка от олимпийските игри в Рио де Жанейро 2016 спечели надпреварата с 1.92 м. 34-годишната българка превзе последователно 1.82-1.86-1.89 и 1.92 от първи опит.

Швейцарките Марит-Терез Енгондо и Саломе Ланг завършиха след нашата атлетка с 1.89, но не успяха на 1.92.

Останала сама в сектора, Мирела поиска олимпийския норматив 1.97, но не можа да се справи с височината. Демирева е 28-а в ранглистата за Олимпийските игри в Париж в момента, но с този резултат може да премине на по-предна позиция.

Тихомир Иванов не бе стартирал почти девет месеца от квалификацията на световното първенство в Будапеща на 20 август 2023 година. След като излекува контузия, той се завърна към състезания в опит да се класира за третите си олимпийски игри.

29-годишният плевенчанин, който представя „Берое“ – Стара Загора и тренира в Атина при Георги Помашки, се класира на 5-о място с 2.19. Иванов записа 2.10, 2.15 и 2.19 от първи опит. На 2.23 той направи два фаула и прехвърли последния си опит на 2.26 – височина, на която също не успя да се справи.

Състезанието спечели Манел Ландо (Италия) с 2.23 пред Стефано Сотиле (Италия) и Матеуш Пржибилко (Полша) със същия резултат.

Нормативът за олимпийските игри в Париж на скок височина мъже е 2.33, но пет състезания над 2.25 също биха класирали Иванов за Игрите.

През 2016-а той бе 10-и на Олимпиадата в Рио де Жанейро, когато скочи 2.29 в квалификациите и на финала, а личният му рекорд е 2.31 от 2017-а.