Балкан с първа титла при юношите от девет години насам

Отборът на Балкан е новият шампион на България по баскетбол за юноши до 19-годишна възраст. Възпитаниците на старши треньора Мирослав Ралчев достигнаха до отличието, след като победиха Левски с 84:74 (25:18, 16:19, 21:18, 22:19) във финала в своята зала “Арена Ботевград”. По този начин ботевградчани вдигат титлата за първи път от 2014-а насам.

Така “зелените” могат да се поздравят и с дубъл през кампанията, тъй като преди десетина дни отборът спечели и Купата на БФБ.

Тогава съперник на Балкан на финала отново бе Левски, а крайният резултат бе 94:88 в полза на момчетата на Ралчев.

Балкан беше по-добрият отбор през първото полувреме и благодарение на солиден старт и серия от 15:7, домакините поеха контрол върху срещата. Разликата достигна двуцифрените размери в средата на втория период, когато преднината на ботевградчани се вдигна до 13 точки при 38:25. Отборът на Левски обаче прояви характер и настигна съперника си до края на първото полувремето, сваляйки изоставането си до четири точки при 41:37, а в първите минути след почивката дори сътвори пълен обрат при 43:46 след тройка на Марио Боянов.

Тимът на Балкан реагира своевременно и със серия от 10:2 си върна водачеството, като в крайна сметка отборът поведе с 62:55 преди началото на последната четвърт. В нейното начало “сините” отново се хвърлиха на щурм и докараха нещата до 66:63, но след това Илиян Пищиков реализира пет поредни точки, а тройки на Стефан Михайлов и Александър Гавалюгов довършиха столичани.

Иво Корестилов обаче беше над всички за победителите от Балкан със своя дабъл-дабъл от 27 точки и 12 борби плюс 4 чадъра. Стефан Михайлов добави 20 точки и 10 борби, Александър Гавалюгов се отличи с 13 точки, 6 борби и 10 асистенции, Илиян Пищиков вкара 12 точки, а Михаил Гавазов отбеляза още 10.

Максим Бочев бе най-резултатен за Левски с 18 точки и 6 борби. Марио Боянов прибави още 17 точки, а Красимир Петров (7 борби) и Момчил Кадиев (5 борби, 5 асистенции) вкараха по 13 точки.