Warning: getimagesize(https://sportove.net/wp-content/uploads/2022/11/screenshot408028.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/sportove/public_html/wp-content/themes/devoe/header.php on line 25
Португалия 2:1 Гана, Феликс върна преднината на „мореплавателите“ (гледайте тук) – Sportove

Европейският шампион от първенството през 2016 година Португалия играе при резултат 2:1 с Гана на стадион „974“ във втория двубой от  група Н на Мондиал 2022, в която са още Уругвай и Република Корея, завършили 0:0 по-рано днес. Кристиано Роналдо откри от дузпа в 65-ата минута. Андре Аю изравни в 73-тата. Пет минути след това Жоао Феликс върна преднината на Португалия.

„Мореплавателите“ имат едва три победи в последните си 11 мача на финали на световно първенство. Затова е важно отборът да тръгне успешно в сблъсъка с Гана, още повече че Португалия не успя да спечели първия си мач на голям турнир в последните си три участия на такива. Гана пропусна Мондиал 2018 и сега се завръща на финали на световно първенство за четвърти път от 2006 година насам.

Голямата звезда на Португалия Кристиано Роналдо, около когото се вдигна много шум в последните седмици след интервюто му за Пиърс Морган и особено след новината за прекратяването на неговия договор с Манчестър Юнайтед, започва като титуляр.Той извежда отбора с капитанската лента. Жоао Феликс и Отавио ще му помагат в атака. Това означава, че звездата на Милан Рафа Леао остава на пейката за началото. Диого Коща застава на вратата.

Нападателят на Атлетик Билбао Иняки Уилямс води атаката на африканския тим. Голямата звезда Томас Партей също е титуляр.

Португалците очаквано започнаха по-добре, а първата голова възможност се откри именно пред Кристиано Роналдо. В десетата минута Кудус подари топката на „мореплавателите“, след което бившият вече играч на Манчестър Юнайтед получи перфектно извеждащо подаване. Първото докосване, с което Роналдо си пое топката, обаче бе лошо и това даде шанс на Ати да излезе напред и да улови. Това бе чиста възможност, каквато CR7 по принцип рядко пропуска.

18

Португалия - Гана, група "Н"

Три минути по-късно Роналдо отскочи много високо, за да засече центриране от корнер, но ударът му с глава премина встрани. Португалия продължи да доминира тотално и да владее топката в близо 70% от времето. В 31-вата минута петкратният носител на „Златната топка“ прати топката във вратата на Гана след удар в далечния ъгъл. Роналдо обаче леко побутна Джику в борбата за позиция в наказателното поле и главният рефер доста пресилено отсъди нарушение, така че гол нямаше.

Гана стартира малко по-активно втората част. Африканският тим дори владееше повече топката в първите десетина минути. В 53-ата Роналдо получи подаване отляво на наказателното поле, влезе в него, опита финт и центриране, което обаче бе блокирано. Това сложи началото на много опасна контраатака на Гана, която завърши с изстрел на Кудус от границата на наказателното поле. Топката обаче премина на сантиметри встрани от дясната греда. Това бе първото чисто положение, до което стигна Гана.

В 62-рата минута Роналдо получи хитър пас от Феликс в наказателното поле, след което падна след съвсем лек контакт със Салису. Главният рефер Исмаил Елфат веднага посочи бялата точка за дузпа, която изглеждаше пресилена. Играчите на Гана протестираха, но ВАР не видя грешка на съдията и потвърди решението му. Роналдо изпълни безкомпромисно 11-метровия наказателен удар, с което даде преднина на Португалия и стана първият играч, който се разписва на пет световни първенства.

Португалия: Коща, Кансело, Парейра, Диаш, Герейро, Невеш, Силва, Фернандеш, Отавио, Феликс, Роналдо

Гана: Ати-Зиги, Рахман Баба, Амарти, Джику, Салису, Сейду, Партей, Абдул Самед, Кудус, А. Аю, Уилямс

Снимки: Gettyimages