Рут Чепнгетич остана на 14 секунди от световния рекорд в маратона при жените в Чикаго

Кенийката Рут Чепнгетич защити титлата си от Маратона на Чикаго с доминантно представяне. Тя измина дистанцията от 42 километра и 195 метра за 2 часа, 14 минути и 18 секунди, но само 14 секунди не и стигнаха, за да подобри световния рекорд на сънародничката и Бригид Косгей.

Чепнгетич натрупа преднина от близо 4 минути пред съперничките си още до средата на дистанцията и не позволи на нито една друга бегачка да се доближи до времето и. Това обаче попречи на световната шампионка за 2019 година да има пейсър в последните километри от маратона, когато изпусна световния рекорд.

„Исках да счупя световния рекорд, но все пак съм щастлив. Готова съм да се върна догодина и да опитам пак“, каза след края Чепнгетич.

Втора завърши американката Емили Сисън, която финишира за 2 часа, 18 минути и 29 секунди, а трета остана друга кенийка – Джероно Киплагат.

При мъжете победата също бе за Кения. Бенсън Кипруто спечели с време от 2 часа, 4 минути и 24 секунди. Втори на 11 секунди от него остана шампионът за 2021 година Сейфу Тура Абдиуак от Етиопия. До 40-ия километър двамата бягаха заедно, но в последните два километра Кипруто бе доста по-свеж, което му донесе и успеха.