България U19 започна със загуба на евроквалификацията в Словения

Националният волейболен отбор на България за девойки до 19 години започна със загуба на европейската квалификация в Словения. Момичетата на селекционера Диян Боюклиев отстъпиха на Финландия с 1:3 (25:22, 19:25, 25:27, 22:25) в първия си мач от Група D на квалификациите, игран тази вечер в зала „Драш“ в Марибор.

Утре (10 април) отново от 18,00 часа младите „лъвици“ ще излязат срещу домакините от Словения, които пък вчера биха Финландия също с 3:1 гейма. Само победителят ще се класира директно за ЕвроВолей 2022 в Северна Македония, а останалите тимове ще играят в допълнителни квалификации.

Българските момичета започнаха силно в първия гейм на срещата, повеждайки с 3:0. Впоследствие играта продължи равностойно, като след средата на частта ролите се разменяха. В ключовите моменти „лъвиците“ набраха инерция и взеха добра преднина, с която затвориха при 25:22. Във втория гейм Финландия пое инициативата и я запази до крайното 25:19 в тяхна полза.

Играта бе на амплитуди в началото на третия гейм, като лидерството бе ту в ръцете на младите „лъвици“, ту на съперничките им. Във важните ситуации в края на гейма момичетата на Диян Боюклиев бяха доминиращи, но позволиха на финландките да наваксат изоставането си. Играта продължи точка за точка, но в крайна сметка „Суоми“ измъкна гейма след 27:25. В четвъртия гейм двата тима тръгнаха равностойно до 4:4, след което Финландия дръпна и поведе. Постепенно българките успяха да стигнат до равенство при 12:12, но не се случи нищо повече. В края на гейма „лъвиците“ намалиха разликата, оставайки на точка, Финландия обаче удържа и се поздрави с победата след 25:22 и 3:1.

Ива Дудова бе над всички за България с 22 точки (2 блока, 1 ас и 36% ефективност в атака – 11). Виктория Коева добави още 15 точки (1 блок, 2 аса, 41% ефективност в атака и 20% позитивно посрещане – 7), но и това не помогна за успеха.

За тима на Финландия Ниа-Мария Йоки заби 21 точки (2 блока, 2 аса и 40% ефективност в атака – 12), а Оона Расинпера и Иида Пьолянен се отчетоха с още 16 и 15 точки за победата.