България U17 измъкна първа победа на Балканиадата след драма! Син на бивша националка заби 39 точки срещу България (видео снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 година записа драматична първа победа в Балканиада във Врънячка Баня (Сърбия), която се явява и първи кръг от квалификациите за европейското първенство по-късно през годината. Момчетата на селекционера Виктор Карагьозов надделяха над връстниците си от Румъния с 3:2 (19:25, 25:22, 25:20, 23:25, 16:14) във втория си мач на турнира, игран тази вечер и продължил повече от два часа.

Така младите „лъвчета“ са втори във временното класиране с 1 победа, 1 загуба и 3 точки, с което запазват минимални шансове за директно класиране на Евроволей 2021. Румъния пък допусна втора поредна загуба, като е на последното място с една единствена спечелена точка.

Утре (5 март), в последния ден на турнира, България излиза срещу домакините от Сърбия, в решителна среща. Двубоят е от 19,30 часа българско време.

Румънците доминираха напълно в първия гейм и го спечелиха спокойно с 25:19. След това българските момчета поеха инициативата и контролираха играта в следващите два гейма, които затвориха в своя полза след 25:22 и 25:20. „Лъвчетата“ водиха в резултата почти до края на четвъртата част, но в ключовите моменти Румъния измъкна гейма с 25:23 и вкара срещата в тайбрек. Там румънските юноши продължиха мотивирано, но българите се събраха и наваксаха пасива си, след като изоставаха с 9:12. В крайна сметка България извоюва победата след 16:14 и 3:2.

Най-полезен за България бе Кристиян Титрийски с 24 точки (1 блок, 1 ас и 51% ефективност в атака) за победата. Александър Къндев пък добави още 20 точки (2 блока, 58% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) за успеха.

За тима на Румъния Даниел Цитигой, който е син на бившата българска националка Радостина Цитигой и игралият в България Кристиан Цитигой, заби фантастичните 39 точки! (6 аса!, 2 блока, 60% ефективност в атака и 82% позитивно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победата.

БЪЛГАРИЯ – РУМЪНИЯ 3:2 (19:25, 25:22, 25:20, 23:25, 16:14)
БЪЛГАРИЯ: Симеон Николов 10, Кристиан Титрийски 24, Александър Къндев 20, Виктор Томов 9, Стилиан Делибосов 9, Томислав Русев 3 – Константин Чипев-либеро (Рангел Витеков 1, Константин Козелов 1, Слави Кофов, Иван Сарафов)
Старши треньор: ВИКТОР КАРАГЬОЗОВ
РУМЪНИЯ: Клаудиу Уриан 1, Стефан Вадува 6, Даниел Цитигой 39, Лука Мартонос 18, Раду Збенгечи 5, Сербан Щинеа 4 – Кристиан Балог Циглер-либеро (Йонут Ребрисореан 2, Давид Тарану Рунчан, Себастиан Кодореан)
Старши треньор: МАРИУС ЛАЗАР.

Снимки: CEV.EU