България U17 крачи към полуфиналите на Европейското след обрат срещу Финландия (видео снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години е много близо до класиране за полуфиналите на Европейското първенство, на което сме домакини. Младите „лъвчета“ обърнаха и се наложиха над Финландия с 3:1 (18:25, 28:26, 25:13, 25:23) в 4-ия си мач от Група I, игран тази вечер пред над 400 зрители в зала „Христо Ботев“ в столицата.

Така момчетата на Мартин Стоев са начело във временното класиране с 4 победи от 4 мача и 11 точки. Всичко може да се изясни, ако Француя победи Турция в последния мач в групата от днешната програма.

По този начин България и младите „петли“ ще са сигурни на първите две места в Група I и ще се класират за полуфиналите преди последната си среща помежду им утре. В противен случай, двата тима ще играят за задължителна победа, за да се класират за финалната четворка. Мачът между България и Франция е утре (18 юли) отново от 17,30 часа.

Младите ни национали започнаха неубедително в първия гейм на мача. След слабости в посрещането ни Финландия поведе с 6:1 и доби увереност. До края на гейма българските момчета не успяха да излязат от трудната ситуация и допуснаха много лични грешки. „Суоми“ се възползва максимално от ситуацията и спечели с убедителното 25:18.

Във втората част България започна по-концентрирано и това веднага се отрази положително. Финландците, обаче, продължиха да натискат със силен сервис, като играта премина през няколко мини обрата в резултата. Равностойността се запази докрай, като геймът излезе извън 25-а точка. В крайна сметка „лъвчетата“ показаха характер и издържаха на напрежението. При 26:26 Лазар Бучков затрудни посрещането на „Суоми“ и националите ни поведоха, след контра на Ивайло Дамянов за 27:26. Ас на Бучков сложи край на гейма при 28:26 за България.

Успешният завършек на втората част разигра младите български волейболисти и в третия гейм те преодоляха съпротивата на финландците от самото начало. Момчетата на Мартин Стоев намериха верния тон, стартираха с 5:2 в своя полза, а след това увеличиха преднината до разгромното 21:11. Разликата бе непреодолима и България поведе с 2:1 след 25:13.

Младите волейболисти на „Суоми“ не се предадоха и продължиха да се борят и в четвъртата част, като на свой ред поведоха с 16:13. В решителните минути, обаче, „лъвчетата“ не оставиха съмнение кой е по-добрият тим на полето, направиха невероятен обрат. При 23:18 за Финландия сервисът на България най-накрая заработи и българите направиха 7 поредни точки, като отново наложиха волята си, а с това спечелиха и мача след 25:23 и 3:1.

Най-полезен за българския тим бе отново Георги Татаров с 16 точки (2 блока и 40% ефективност в атака) за победата. Александър Николов добави още 14 точки (2 блока, 2 аса, 53% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане) за успеха. За отбора на Финландия резервата Нико Маки-Валтари завърши с 14 точки.

ФИНЛАНДИЯ – БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:18, 26:28, 13:25, 23:25)
ФИНЛАНДИЯ: Иля Иванов 6, Веика Линдквист 10, Урхо Ритса 3, Йере Тикала 10, Нико Тууса 6, Алексей Жбанков 11 – Лука Мартила-либеро (Нико Маки-Валтари 14)
Старши треньор: ЯНЕ ХЕЙКИНЕН
БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев 2, Георги Татаров 16, Ерик Стоев 1, Владимир Гърков 12, Ивайло Дамянов 4, Лазар Бучков 7 – Християн Великов-либеро (Александър Николов 14, Борислав Николов 1, Войн Войнов 1, Апостол Боянов)
Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ.

Снимки: CEV.EU