Пиронкова направи обрат за победа в Катовице

Цветана Пиронкова започна с победа на турнира в Катовице, Полша, който е от категория „интернешънъл“. Осмата поставена българка се наложи над Андреа Хлавачкова от Чехия с 4-6, 7-5, 6-1, като Цвети успя да направи обрат и да спечели 9 поредни гейма.

В първата част двете тенисистки си размениха по един пробив. Пиронкова можеше да постигне втори в шестия гейм, но прехвърлящият й удар при брейкпойнта излезе в аут.

На свой ред 113-ата в света чехкиня реализира своята възможност и проби за 5-4. След това Хлавачкова сервира успешно за сета.

Във втория отново тя направи брейк за 2-1 гейма, но българката веднага го върна. За съжаление Хлавачкова постигна нов пробив за 3-2, който затвърди след това. При 5-4 чехкинята сервираше за място на осминафиналите. Цвети поведе с 40-0, но съперничката успя да изравни. При четвъртата си възможност пловдивчанката успя след двойна грешка на чехкинята. Това беше преломен момент. След това Пиронкова загуби само една точка до края на частта, която спечели със 7-5.

Пловдивчанката продължи успешната си серия в последния сет. При 3-0 за нея, Хлавачкова поиска лекарска помощ заради проблем в дясното бедро. Чехкинята прекъсна негативната си поредица от девет загубени гейма при 1-5. След това Цвети сервираше за победата в двубоя. Тя поведе с 40-0 и завърши с печеливш удар от форхенд.

За достигането до осминафинал Пиронкова получава 30 точки за световната ранглиста, където е №41 сега. Следващата й съперничка е Шахар Пеер от Израел. Миналата година точно Пеер отстрани Цветана в първия кръг в Катовице, но този сезон българката я победи в квалификациите на турнира в Сидни, където спечели титлата.