Невероятно, но факт! България спечели първа победа в Лигата на нациите (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България направиха нещо невероятно, „счупиха каръка“ и записаха историческа първа победа в Лигата на нациите. След 11 поредни загуби момичета на селекционера Иван Петков обърнаха и надиграха Република Корея с 3:1 (20:25, 25:23, 25:19, 26:24) в последния си мач от турнира в Група 13 от 4-ата седмица на Лигата, игран тази вечер пред близо 1000 зрители в зала „Пала Бартон“ в Перуджа.

По този начин България се спаси от това да изравни антирекорда на Аржентина от 12 поредни загуби в Лигата през миналата година. „Лъвиците“ изместиха именно Република Корея и вече са на предпоследното 15-о място във временното общо класиране с една победа, 11 загуби и 4 точки.

През последната седмица от най-комерсиалната волейболна надпревара България ще играе на турнира в Група 18 в Нингбо (Китай) срещу домакините, световния шампион Сърбия и Германия.

Република Корея пък вече е на дъното, на последното 16-о място също с 1 победа и 11 загуби, но с 3 точки. В последния си турнир корейките ще бъдат домакини на Група 20 в Борьонг, където ще посрещнат тимовете на Полша, Япония и Доминиканската република.

Началото на първия гейм беше по-добро за българките, които поведоха с 8:5 след силни изяви на Нася Димитрова и Мирослава Паскова. Благодарение на звездата си Йеон Кун Ким Република Корея успя веднага да изравни при 8:8. Корейките дори дръпнаха с 11:9 след две атаки на Хи Дзин Ким. Въпреки тайм-аута за Иван Петков, разликата нарасна до 15:10 след атака през центъра на Еун Дзин Парк и аут на Силвана Чаушева. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:12 за азиатския тим след грешка от сервис на Мира Тодорова. Разликата стана 18:13 след нова атака на Йеон Кун Ким. Постепенно „лъвиците“ намалиха изоставането си до 20:18 след атака от краче на Тодорова и аут на корейките. Преднината на Република Корея отново нарасна до 23:19 след две поредни грешки на българките, след което азиатките взеха спокойно гейма с 25:20 след грешка на българската блокада при мрежата.

Втората част тръгна отлично за корейките, които дръпнаха първо с 3:1 след атака на Хи Дзин Ким и грешка на Гергана Димитрова, а след това с 6:3 след ас на Хи Дзин Ким. Независимо от прекъсването за Иван Петков, първата техническа пауза дойде при 8:6 за Република Корея след блок-аут на Йеон Кун Ким. Разликата набъбна до 12:8 след две поредни успешни атаки на звездата Ким. След изключително дълго и оспорвано разиграване второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за азиатския тим след атака на Со Уи Кан. Българските „лъвици“ успяха да изравнят при 16:16 след блокада на Мирослава Паскова и две грешки на корейките. Равностойната игра продължи до 20:20, след което Република Корея отново излезе напред в резултата при 22:20 след нови две атаки на Йеон Кун Ким. Атака от краче на Мира Тодорова и силна контра на Нася Димитрова и 22:22. България дори поведе с 23:22 след атака в аут на Ким, което накара италианския треньор на корейките Стефано Лаварини да вземе тайм-аут. В крайна сметка „трикольорките“ затвориха гейма в своя полза след две блокади на влязлата като резерва Симона Димитрова и Нася Димитрова.

След доброто начало за България в третия гейм, корейките дръпнаха с 4:2 след отлична серия на Йеон Кун Ким. Благодарение на Нася Димитрова и Гери Димитрова „лъвиците“ обърнаха до 8:5 в своя полза. Нов обрат и 10:9 за Република Корея след три последователни грешки на българските момичета. Пореден обрат и 13:10 за „трикольорките“ след атака на Мира Тодорова, грешка на азиатките и две контри на Мирослава Паскова. До второто техническо прекъсване България увеличи преднината си до 16:11 след успешна атака на Симона Димитрова и отличен блок на Гери Димитрова. Българките направиха преднината си 19:12 след пусната топка на Гери Димитрова и силна контра на Симона Димитрова. България без проблеми спечели гейма с 25:19 след грешка от сервис на корейките и поведе с 2:1.

В началото на четвъртата част Република Корея бързо поведе с 3:0 след атака на Хи Дзин Ким и грешка на Гери Димитрова. Разликата се запази до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:5 за корейките след атака от краче на Дзуа Ли. Двата тима продължиха равностойно до 12:9, след което азиатският тим увеличи преднината си до 14:9 благодарение на Йеон Кун Ким. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за корейките след контра на Хи Дзин Ким. Постепенно „лъвиците“ успяха да изравнят при 19:19 след нова атака на Симона Димитрова и превъзходен блок на Нася Димитрова. Българките дори излязоха напред в резултата при 21:20 след атака в аут на звездата Йеон Кун Ким. Борбата за всяка топка и точка продължи до 24:24, но в крайна сметка България измъкна гейма с 26:24 след атака на Симона Димитрова и страхотен блок на Нася Димитрова, с което спечели с 3:1 и записа историческа първа победа в Лигата.

Страхотен мач за България изигра Нася Димитрова, която заби 24 точки (5 блока!, 1 ас и 75% ефективност в атака) за победата. Мирослава Паскова добави още 16 точки (1 блок и 44% ефективност в атака) за успеха.

За тима на Република Корея звездата Йеон Кун Ким реализира 27 точки (2 аса и 47% ефективност в атака). Со Уи Кан (2 блока, 1 ас и 30% ефективност в атака) и Хи Дзин Ким (1 ас и 32% ефективност в атака) завършиха с 16 и 15 точки, но и това не помогна за успеха.

РЕПУБЛИКА КОРЕЯ – БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:20, 23:25, 19:25, 24:26)
РЕПУБЛИКА КОРЕЯ: Да Йеон Ким 4, Хи Дзин Ким 15, Йеон Кун Ким 27, Со Уи Кан 16, Еун Дзин Парк 4, Дзуа Ли 8 –  Дзи Йън Ли-либеро (Хие Дзин Ан, Дзи Юн Дзеон 1, Сюн Дзу Пио, Су Дзи Хан)
Старши треньор: СТЕФАНО ЛАВАРИНИ