Отлично начало за българите в Европейския шампионат по мотоциклетизъм

На пистата в Серес, Гърция завърши първия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018. Общо  девет подиума записаха българските състезатели, което ги прати на първото място в отборното класиране след първия ден.

С безапелационно каране от старта до края на 10-те обиколки в SP 125 победата спечели Жулиета Ленкова ( МСК Плевен, Априля), която завърши с време 16:37: 07 минути. След нея на повече от минута финишира македонецът Християн Бузалковски, а трети на 14 секунди зад Бузалковски пресече финала друг наш сънародник Пламен Петров ( МСК Плевен, Априля).

При Formula 600 България записа още една победа. Красимир Михайлов ( Троян мото клуб, Хонда) потегли от петото място на решетката, но с блестящо каране в последната обиколка стигна до върха на подиума. С общо време от 11-те обиколки от 15:48:00 минути троянецът изпревари с 0.1 секунда Коста Йованович ( Сърбия, Ямаха) . На третата позиция се класира Асен Лилов ( МСК Плевен, Хонда), който завърши на 5.5 секунди зад победителя.

Истинска драма видяха зрителите във Formula 1000.  Бойко Божинов ( Зедмото, БМВ) стартира от първото място , но с агресивно каране в 9-та обиколка турчинът Фуркан Ибгу ( Кавазаки) успя да го изпревари от вътрешната страна в предпоследния завой и финишира като лидер. И двамата през цялото състезание бяха плътно един зад друг и се движеха в  почти равни времена – 1:22 минути. С аванс от 0.174 секунди Ибгу се качи на първото място, а трети стана Русин Златков ( Зедмото, Кавазаки).

Също много интересно беше от старта до финала в SuperSport 600. Димитрис Каракостас ( Гърция, Хонда) стартира от пол позишън и заедно с Александър Георгиев ( МСК Плевен, Хонда) , Йонел Паскота ( Румъния, Ямаха) и Светлин Иванов ( Зедмото, Хонда) се движеха плътно един до друг в рамките на 1 секунда. Едва в 10-тата от 12 –те обиколки Каракостас и Георгиев „разтеглиха” конкуренцията си на 5 секунди и с аванс от 0.4 секунди ( 16:30:1 минути общо време) гръцкият състезател видя черно-белия флаг за победата си. Георгиев – втори, а третото място зае Паскота, оставайки на 6.7 секунди от Каракостас.

Уникално състезание направиха в най-престижния клас SuperBike 1000 Мартин Чой ( Еко БМВ рейсинг тим, БМВ) и Ангел Караньотов ( Оувърдрайф рейсинг, Дукати) . След като в двете квалификации за време Караньотов направи най-бърза обиколка от 1:19:1 минути застана  първи на стартовата решетка, а Чой (1:20:1 минути) се нареди до него, феновете на мотоциклетния спорт бяха убедени, че предстоят безкрайно интересни 14 обиколки. Това се случи и още от началото двата мотора караха „залепени” един зад друг. Точно 7 пъти си смениха водачеството до 10 обиколка  ,когато на влизане в десен завой за Караньотов не остана място и излезе от пистата. Времето, което загуби Ангел беше около 9 секунди, но се върна на трасето и подгони Чой за първото място. Мартин кара разумно до карирания флаг и спечели битката между тях. За 18:50:894 минути Чой измина цялото разстояние, докато Караньотов – 18:59: 421 минути. Трети на 15 секунди зад победителя се класира Роберт Мурешан ( Румъния,Дукати). След края на състезанието Чой и Караньотов джентълментски се прегърнаха под бурните аплодисменти на феновете.

96 пилоти от 7 държави ( Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Турция, Австрия и България)  караха в първия ден, а днес от 11:40 часа стартира и 2-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018 в отделните класове. Емоциите и адреналинът са гарантирани, а входа за зрители на пистата в Серес е свободен.