Монтана на исторически 1/4-финал в Европа

Волейболният отбор на Монтана продължава да пише история в Европа, след като се класираха за 1/4-финалите на третия по сила евротурнир Чалъндж къп и то при дебютното си участие.

Момчетата на треньора Даниел Пеев oтстъпиха драматично като гости над гръцкия Фойникас (Сирос), за който играе бившият национал Боян Йорданов, с 2:3 (31:29, 22:25, 25:23, 22:25, 12:15) в мач-реванш от 1/8-финалите на турнира, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала „Димитрос Викелас“.

Въпреки това, след победата с 3:1 гейма в първата среща, Монтана продължава напред към 1/4-финалите за Чалъндж къп. Там монтанчани очакват турския Малийе Пиянго (Анкара), който елиминира беларуския Строител (Минск).

Първата среща ще бъде между 13-и и 15-и февруари в Турция, а реваншът две седмици по-късно в Монтана.

Първият гейм на срещата бе изключително оспорван. Монтана имаше няколко възможности да го спечели, но го направи едва при 31:29. Във втората част домакините от Фойникас имаха предимство от 3 точки при второто техническо прекъсване – 16:13. Постепенно Монтана изравни при 21:21, но в крайна сметка Боян Йорданов и комапния отново взеха аванс и спечелиха гейма с 25:22. В третия гейм гръцкия тим дръпна с 4 точки при 21:17, но монтанчани не само изравниха за 22:22, а и спечелиха с 25:23, с което на практика се класираха за 1/4-финалите. Играчите на Даниел Пеев започнаха уверено четвъртата част и водеха с 16:12, но след това домакините обърнаха развитието на гейма и спечелиха с 25:22, с което вкараха мача в тайбрек. В него Фойникас успя да се наложи с 15:12.

Най-резултатни за Монтана станаха Аспарух Аспарухов (2 блока, 52% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) и младежкият национал на Русия Кирил Клец (3 аса и 32% ефективност в атака). От друга страна Супер Бобо, който игра само до третия гейм за Фойникас, реализира 19 точки (2 аса и 45% ефективност в атака) за победата.

ФОЙНИКАС (СИРОС, ГЪРЦИЯ) – МОНТАНА 3:2 (29:31, 25:22, 23:25, 25:22, 15:12)
ФОЙНИКАС: Атанасиос Марулис 4, БОЯН ЙОРДАНОВ 19, Карел Линц 8, Фран Петерлин 13, Александрос Хирас 8, Анастасиос Гацис 5 – Димитриос Зисис-либеро (Христос Стефанидис 7, Теодосиос Илиас, Алви Шурджи 7, Йоргос Пентидис 5, Анастасиос Ставракакис)
Старши-треньор: ОСКАР КАЧМАРЧИК
МОНТАНА: Константин Абаев 1, Кирил Клец 13, Златко Кьосев 11, Аспарух Аспарухов 14 Иван Латунов 10, Борис Наков 12 – Добромир Иванов-либеро (Георги Михалев 6, Леон Тончев 6, Делчо Раев 1, Мартин Пенев 2, Себастиан Роата 2, Кристиан Петров-либеро)
Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ.