Намери ни
To Top

ММС с нови приоритети във финансирането на федерациите

Министерството на младежта и спорта ще финансира приоритетно федерации, които са печелили отличия на последните олимпийски игри и световни първенства.

Това заяви в студиото на предаването „Тази сутрин“ министър Красен Кралев.

„Имаме вътрешно преструктуриране на бюджета. Приоритет ще имат тези федерации, които са в добра кондиция в момента, работят най-усилено и имат най-сериозни резултати.


В първа и втора група сме обособили 14 спорта. Критериите при първите са да имат медали от последните олимпийски игри и медал от последното световно първенство, а за втора група изискването е 4-8-мо място“, разказа за промените министърът.

Кралев все пак увери, че на всички федерации ще се помага, но няма да се отчита дейността им в миналото, а само в последните години. „Не може да лежиш на стара слава, че преди 20 години си печелил медали, а в момента да нямаш резултати. Има и федерации, които са в лошо състояние, въпреки че са печелили много златни медали от световни и европейски първенства през годините, но в момента са в криза. Ще помагаме на всички да я преодолеят, защото имаме много сериозни кадри“, каза още той.

Към отличниците – художествена гимнастика, бокс, борба, вдигане на щанги, волейбол, лека атлетика, тази година ще се присъедини и олимпийското таекуондо. До сега този спорт беше в 4-а група за финансиране, където се намираха социално-значимите дисциплини. След бронза на Владимир Далаклиев от световното първенство в Южна Корея преди няколко месеца обаче, таекуондото вече ще е една от федерациите с приоритетно финансиране.

„Това е спортът, който тази година донесе медал на България от световно първенство. И веднага влезе в първа група за приоритетно финансиране, заяви Кралев.

Министърът разкри, че след приемането на бюджета, финансите в министерството ще се увеличат с 5-7%.

„Всяка година бюджетът се увеличава в порядъка 5-7%. Имаме повече пари и тази година. И това не е окончателният ни бюджет, тъй като напоследък той се увеличава с постановление от Министерския съвет, като средствата отиват за спортна инфраструктура и домакинства.

Изцяло 2 303 000 лв., които са от увеличението, отиват във връзка с вдигането на минималната работна заплата. 512 000 лв. пък ще бъдат похарчени за увеличение на пожизнените премии за олимпийските медалисти. Бюджетът е добър, въпреки че публичните средства за спорт са недостатъчни“, категоричен е той.

Новият закон за спорта се очаква да бъде гласуван през декември и да влезе в сила през февруари.

„Новият закон за спорта ще дефинира доста понятия, ще сложи ред в много сфери, в които до сега не сме успявали. Даваме възможност всеки един спортен клуб да бъде не само сдружение с нестопанска цел, а всякакъв вид капиталово дружество. Можеш да избираш дали да получаваш държавна помощ или да си капиталово дружество. За първи път дефинираме понятията „спортни услуги“ и „треньорски услуги“.

Това включва и фитнесите – всяко спортно дружество е задължено да наема кадри със съответния спортен лиценз. До сега не бяха регламентирани тези отношения и знаете колко проблеми сме имали във фитнесите, колко съмнения има за качеството на треньорските услуги. Не може да рискуваме здравето на хората“, заяви Кралев.

Ощр от категория Спорт