Това е баскетбол! Словения разби латвийските сърца за полуфинал

Словения и Латвия изиграха може би най-интригуващата и стойностна среща на ЕвроБаскет 2017 до момента, но само един тим можеше да продължи напред към полуфиналите. Четвъртфиналната битка в Истанбул завърши с победа със 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31) и така селекцията на треньора Игор Кокошков продължава напред, а в спор за място във финала ще срещне европейските шампиони от Испания. Това е повторение на най-голямото постижение в историята на словенския баскетбол досега – полуфиналът от ЕвроБаскет 2009.

Динамично начало не загатна за това в какъв трилър ще се превърне срещата в турския мегаполис.

Двата отбора започнаха под пара и си поделиха 20 точки за по-малко от 4 минути за 10:10. Словения взе лек превес за 22:15, а след това увеличи преднината си до двойно по-голяма спрямо съперника – 30:15. Първата част завърши при 34:23.

Латвийците свалиха дистанцията до 8 за 38:30, като до момента Горан Драгич имаше 13 точки, а Кристапс Порзингис 11. Високата резултатност се задържа, а Латвия се доближи още повече – 49:44, а на почивката се стигна до тотален балтийски обрат и Словения догонваше съперника си при 51:55 в средата на двубоя.

Kапитан Драгич показа какво трябва да прави един лидер и бе с огромен принос за серията от 11-0 , която изведе Словения напред с 62:55, а Латвия влезе в “суха” серия от 4 минути без кош. Драгич (3) и Порзингис (4) натрупаха нарушения, а дистанцията оставаше поносимя – 69:60. Словенците намериха начин да се откъснат и преди финалните 10 минути водеха със 76:66.

Класиката бе запазена за последната част, в която латвийците бързо наваксаха повече от половината си изоставане – 79:75 след три коша на Порзингис и тройка на Давис Бертанс и то при още цели седем минути до края. Словения задържа контрол на финалната права, макар че Латвия направи последен опит да се върне и се доближи само на точка при 93:92 но четири поредни точки на Драгич и Едо Мурич отказаха балтийците, а Словения триумфира със 103:97.

18-годишният Лука Дончич вкара най-много за победителите – цели 27 точки, а овладя и 9 борби. Горан Драгич го последва с 26 точки и 8 асистенции, а Клемен Препелич остана със 17.

Голямата звезда на Латвия Кристапс Порзингис наниза 34 в последния мач на страната на ЕвроБаскет 2017. Братята Бертанс – Давис и Дайрис завършиха съответно с 23 и 12, а Роландс Шмитс реализира 10.