Страхотно! България на 1/4-финал на Евроволей

Волейболистите от националния отбор на България се класираха на 1/4-финал на Европейското първенство по волейбол за мъже в Полша, след като обърнаха Финладния с 3:1 (23:25, 25:21, 25:11, 25:12) в плейофната среща, която се игра в зала “Таурон Арена” в Краков.

Възпитаниците на Пламен Константинов “подариха” първата част на “Суоми”, след като загубиха 9 начални удара и логично я загубиха с 23:25. Националите се пребориха волево за успех във втория гем с 25:21. Последва рецитал на ългарските волейболисти, които смазаха съперниците си от Финландия в третата част с 25:11 и 25:12 в четвъртата.

Така момчетата на Пламен Константинов се класираха за 1/4-финалите ан Евроволей 2017, където утре ще срещнат тима на Сърбия от 18,30 часа.

Плейофният двубой от Европейското първенство по волейбол за мъже България – Финландия започна напълно равностойно.

Двата тима бяха напълно равни до 6:6. Тройна българска блокада даде аванс на националите ни при 7:6. България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Атака на Цветан Соколов и 9:7. Финландците изравниха при 9:9, след атака на Цветан Соколов в антената. Момчетата на Пламен Константинов поведоха отново при 12:11. Последваха 3 поредни точки за Финландия и 12:14. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Последваха 3 поредни точки на Цветан Соколов, които направиха резултата 15:15. Финландия поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Скандинавците дръпнаха с 3 точки при 20:17 и Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. България намали до 21:22 след остра атака на Виктор Йосифов през центъра. Атака на Никлас Сепанен изведе Финландия до геймбол при 24:21. Националите спасиха два геймбола след блокада и атака на Цветан Соколов – 23:24. Начален удар на Виктор Йосифов в мрежата даде победата на Финландия в първата част с 25:23. Това бе и 9-ият сгрешен сервис за България в тази първа част.

Втората част бе равностойна до 5:5. България поведе с 6:5 след блокаут на Николай Пенчев. Националите ни поведоха със 7:5. Финландия успя да изравни при 7:7 след ас на Ееми Тервапорти. Разпределителят на “Суоми” би следващия начален удар в аут и България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. България дръпна с 10:7 и Туомас Самелвуо взе прекъсване за Финландия. Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 5 точки при 12:7. Момчетата на Туомас Самелвуо намалиха до 10:13, но блокаут на Тодор Скримов направи резултата 14:10. България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Финландските волейболисти записаха 3 поредни точки и намалиха до 16:15. България отново дръпна 3 точки при 20:17. Ас на Николай Николов и 23:20. Туомас Самелвуо взе прекъсване за Финландия. Атака на Виктор Йосифов изведе България до геймбол при 24:20. Националите спечелиха втората част с 25:21 след атака на резервата Розалин Пенчев.

Третата част стартира добре за България, след единична блокада и атака на Николай Николов – 2:1. Възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 6:2 и Туомас Самелвуо взе прекъсване за Финландия. Атака на Цветан Соколов по правата от зона 2 и 8:2 за България при второто техническо прекъсване. Разликата нарасна до 10:3 след технична атака на Тодор Скримов над двойната блокада на съперника. Ас на Тодор Скримов и 12:3. Туомас Самулвуо взе второто си прекъсване в третата част. Единична блокада на Цветан Соколов направи резултата 18:7. Блокаут на Тодор Скримов и 23:9 за България. Светослав Гоцев изведе националите до геймбол при 24:10. Нова атака през центъра на Светослав Гоцев и 25:21 за България.

Страхотно начало за нашите волейболисти в началото на 4-ата част. Николай Пенчев даде аванс от 3:0, а малко по-късно резултата стана и 6:1. Две поредни успешни атака на Светослав Гоцев и 8:2 при първото техническо прекъсване. Двойната българска блокада на Николай Пенчев и Николай Николов – 10:4. Пусната топка на Георги Братоев и 16:8 за България при второто техническо прекъсване. Технична атака на Тодор Скримов доведе резултата до 18:9. Разликата нарасна да 10 точки при 19:9. Георги Братоев изненада отново противника за 20:10. Николай Пенчев направи 22:10. Победата в 4-ата част с 25:12 и в мача с 3:1 гейма донесе резервата Велизар Чернокожев.

Цветан Соколов стана най-резултатен за успеха на България с 21 точки (1 ас, 67% ефективност в атака). Николай Николов (2 аса, 3 блока, 59% ефективност в атака) и Тодор Скримов (3 аса, 46% ефективност в атака, 13% перфектно и 73% позитивно посрещане) добавиха по 15 точки.

Оли-Пека Ойвансиву бе най-резултатен за Финландия с 11 точки.