Ботев не победи, но продължава да мечтае

Отборът на Ботев (Пловдив) продължава да мечтае! Днес играчите на Николай Киров завършиха 0:0 срещу Маритимо в първи мач от третия предварителен кръг на Лига Европа. “Канарчетата” изиграха добър двубой, но късметът и добрата игра в защита на гостите от Португалия попречиха на “жълто-черните” да постигнат важен турнирен успех.

Носителят на Купата на България и днес демонстрира открит и нападателен футбол. Този път обаче Ботев срещна един изключително дисциплиниран тим в защита, който със сигурност изпълни целта си и си тръгна от Бургас със суха мрежа.

Ботев (Пловдив) – Мартимо

Още в първите секунди на сблъсъка Крум Стоянов получи топката по левия фланг и центрира към връхлитащия Лъчезар Балтанов, но капитанът на “канарчетата” фаулира бранителя на Маритимо Маурисио Антонио. В 4-ата минута обаче гостите от Португалия бяха много близо до първия гол. Луиш Мартинс намери Пикети, крилото пусна към Родриго Пиньо, който с лекота овладя, след което нападателят стреля много силно по диагонала, но кълбото мина на сантиметри от целта.

През първите 15-ина минути “канарчетата” контролираха случващото се на терена. Омар Косоко, Яя Меледже и Лъчезар Балтанов завладяха центъра на терена, което даде предимство в битката между двата тима. В 20-ата минута Цветомир Панов се включи много добре в атака, крайният бранител се озова в наказателното поле, след което центрира много хитро, но бранител на гостите се намеси и изчисти топката в корнер.

В 27-ата минута Тодор Неделев отправи страховит изстрел от дистанция. Звездата на “жълто-черните” нагласи топката на левия си крак и отправи бомбен шут от над 20 метра, но опитът му мина над целта. След това положение нещата на стадиона в Бургас леко утихнаха. Едва в последните секунди на първата част Бебето получи възможност да изненада Чворович от пряк свободен удар, но 29-годишният играч стреля много неточно. Това бе и последната интересна ситуация за първите 45 минути.

Второто полувреме започна много добре за футболистите на Николай Киров. След само три минути игра Ботев направи отлична атака. Омар Косоко получи топката отдясно и моментално центрира в наказателното поле, където най-съобразителен се оказа Фернандо Виана, който стреля с глава, но кълбото мина на сантиметри от целта.

Отговорът на Маритимо не закъсня. Шен пробва изстрел от 25 метра, но Иван Чворович се справи с тази ситуация. В 54-ата минута Тодор Неделев пропусна най-чистата ситуация в срещата. Балтанов пое топката и спечели много терен, капитанът опита пас към Виана, който отклони към Неделев. Последният шутира от десетина метра с по-слабия си десен крак и това улесни много стража на гостите, който спаси отбора си от сигурен гол.

В 61-ата минута Ебер Беса се разходи между защитата на домакините и стреля силно по земя, но опитът му не намери рамката на вратата. В 66-ата минута Чворович демонстрира класата си. Димов и Меледже не се разбраха пред наказателното поле, а Беса се възползва и излезе на перфектна позиция. Полузащитникът стреля много силно от около 13 метра, но стражът на Ботев се хвърли и изби над гредата.

В 71-ата минута Неделев пробва да изненада Шарлис с удар от пряк свободен удар, но 23-годишният вратар отново показа класа. Това бе и последното интересно положение. След тази ситуация темпото спадна и логично двата отбора не успяха да се изненадат.

Крайният победител ще стане ясен след точно седем дни, когато Ботев (Пловдив) ще има втори шанс да намери пролука в португалския бетон и да стигне до плейофната фаза на Лига Европа.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) – МАРИТИМО 0:0

Стартови състави:

Ботев (4-1-4-1): 99. Иван Чворович, 2. Цветомир Панов, 4. Виктор Генев, 70. Пламен Димов, 23. Йордан Минев, 14. Яя Меледже (Юсеин 76′), 17. Лъчезар Балтанов, 8 Тодор Неделев (Тасев 83′), 25. Крум Стоянов (Бризола 65′), 20. Омар Косоко, 9. Фернандо Виана
Ст. треньор: Николай Киров

Маритимо (4-3-3): 94. Шарлис, 3. Маурисио Антонио, 5. Зайнайдин Жуниор, 23. Бебето, 14. Луиш Мартинс, 21. Жоао Гамбоа, 6. Ердем Шен, 11. Ебер Беса (Клебер 81′), 30. Пикети (Коща 73′), 33. Рикардо Валенте, 9. Родриго Пиньо (Люндберг 85′)
Ст. треньор: Даниел Лопес Рамош

Жълти картони: Пламен Димов (41), Омар Косоко (44), Ебер Беса (45), Жоао Гамбоа (67), Лъчезар Балтанов (90), Рикардо Валенте (90)

Стадион: „Лазур“
Главен съдия: Боян Панджич