Левски потрепери в Черна гора

Отборът на Левски преодоля съперник в Европа за първи път от седем години насам. “Сините” се класираха за втория кръг на Лига Европа, след като отстраниха черногорския Сутиеска. Днес на реванша в Никшич двата тима не си отбелязаха гол и завършиха 0:0. Така победата с 3:1 на стадион “Георги Аспарухов” преди седмица се оказа решаваща за продължаването напред.

Тази вечер домакините опитаха да направят живота на “сините” тежък и на няколко пъти през второто полувреме бяха близо до гол, но не им достигна класа, за да завършат чистите си положения. Българите от своя страна бяха по-активни преди почивката, но през втората част рядко минаваха в половината на Сутиеска. В крайна сметка след четири поредни провала и отстранявания от Спартак Търнава, Сараево, Иртиш и Марибор, Левски отново спечели сблъсък в европейските клубни турнири чака Хайдук (Сплит) във втория кръг.

Треньорът Николай Митов заложи на почти същия състав от първия мач, който му донесе успех. Единствената промяна е включването като титуляр на Георги Анеглов за сметка на Антонио Вутов. На вратата бе Божидар Митрев, а пред него четворката Иван Горанов, Димитър Пиргов, Давид Яблонски и Милош Цветкович. В халфовата линия бяха Роман Прохазка, Васил Панайотов и Георги Ангелов. На върха на атаката действаше Жуниор Мапуку, който бе подпомаган от Бабатунде Адениджи и Франсис Нар по двете крила.

След равностойно начало на мача първата по-опасна ситуация дойде в 17-ата минута, когато Адениджи проби по десния фланг и центрира. Топката бе отбита от защитата на домакините, но попадна у Панайотов, който обаче стреля над вратата. Малко по-късно Нар се пребори за една топка в наказателното поле, но опитът му за пас към Мапуку бе пресечен от вратаря Гилен. В 40-ата минута Левски бе много близо до откриване. Иван Горанов изпълни отлично пряк-свободен удар, но стражът със сетни усилия изби с една ръка.

През втората част Сутиеска наложи натиск и накара българите да се приберат в собственото си поле. В 64-ата минута се стигна до най-чистата ситуация за домакините. При едно центриране в наказателното поле последва разбъркване, при което Деян Зарубица стреля към опразнената врата, но Яблонски подложи крак и изби от голлинията. В 72-ата минута отново Зарубица можеше да открие, след като се озова сам срещу Митрев, но българският страж блокира удара му. Последваха още няколко по-малко опасни положения пред Митрев, но натискът продължи. В крайна сметка до попадение във вратата на „сините“ не се стигна и те се поздравиха с крайния успех.

Така след седмица Левски ще се изправи срещу Хайдук (Сплит) в първи мач от втория кръг на надпреварата. Реваншът е на стадион „Георги Аспарухов“ на 20 юли. „Сините“ имат отлични спомени от последния сблъсък с хърватите, след като през 1999 година ги отстраниха във вторния кръг на Купата на УЕФА с общ резултат 3:0.

СУТИЕСКА – ЛЕВСКИ 0:0

СУТИЕСКА: Гилен, Вукович, Недич, Ковачевич (61- Божович), Денкович, Лончар, Стйепович, Бакрач, Вучич, Маркович, Зарубица (73- Бубаня)

ЛЕВСКИ: Митрев, Горанов, Пиргов, Яблонски, Цветкович, Ангелов, Панайотов, Прохазка, Нар (90- Боримиров), Адениджи (83- Орачев), Мапуку (76- Буш)