САЩ на полуфинал в Световната лига

Бронзовите медалисти от Олимпиадата в Рио 2016 САЩ се класираха за полуфиналите на Световната лига в Куритиба (Бразилия). Воденият от селекционера Джон Спероу тим се наложи над действащия победител в турнира Сърбия с 3:1 (25:22, 25:23, 19:25, 25:22) във втората си среща от Група К1 на финалите, играна тази нощ пред над 10 000 зрители на футболния стадион „Арена да Байшада“.

Така американците имат 1 победа, 1 загуба и 4 точки и със сигурност ще намерят място в полуфиналите на Световната лига. От друга страна това бе първия мач за „плавите“, които запазват шансове за класиране във финалната четворка.

За целта Сърбия трябва да победи европейския шампион Франция с 3:0 или 3:1 гейма в директния им сблъсък помежду. Мачът е днес (6 юли) от 23,40 часа българско време.

Тейлър Сандър изигра страхотен мач за американския тим и стана най-полезен с 22 точки (1 блок, 3 аса, 62% ефективност в атака и 86% позитивно посрещане) за победата. Томас Джаешке добави още 14 точки (1 ас, 54% ефективност в атака и 80% позитивно посрещане) за успеха. За сърбите звездата Александър Атанасийевич влезе като резерва още в първия гейм и реализира 18 точки (1 блок, 1 ас и 55% ефективност в атака). Сречко Лисинац пък се отчете с 15 точки (5 блока!!!, 2 аса и 53% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победа.

СЪРБИЯ – САЩ 1:3 (22:25, 23:25, 25:19, 22:25)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 1, Дражен Лубурич 3, Марко Ивович 7, Урош Ковачевич 8, Сречко Лисинац 15, Марко Подрасчанин 10 – Невен Майсторович-либеро (Александър Атанасийевич 18, Максим Бучулиевич, Александър Околич, Петър Кръсманович)
Старши-треньор: Никола Гърбич
САЩ: Мика Кристенсън 3, Бенджъмин Патч 11, Тейлър Сандър 22, Томас Джаешке 14, Дейвид Смит 8, Джефри Джендрик 3 – Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи, Гарет Муагутутиа, Дейниъл МакДонъл 6, Карсън Кларк 2, Тори Дефалка 2, Дъстин Уотън-либеро)
Старши-треньор: Джон Спероу.