България тръгна с разгром над Швейцария

Волейболистките от националния отбор на България тръгнаха с разгромна победа на турнира в Група С от квалификациите за световното първенство за жени през 2018 година в Япония, на който сме домакини в София. Воденият от селекционера Иван Сеферинов тим разгроми категорично Швейцария с 3:0 (25:8, 25:9, 25:20) в първия си мач на турнира, игран тази вечер пред около 150 зрители в столичната зала „Христо Ботев“.
България – Швейцария+35

Утре (1 юни) във втората си среща в групата българските „лъвици“ ще играят срещу отбора на Румъния, който по-късно днес излиза срещу Черна гора. Швейцария пък ще излезе срещу силния тим на Турция, който по-рано днес отнесе аутсайдера Косово.

Двата мача са съответно от 20,00 и 15,00 часа.

Първият гейм на срещата започна по-добре за българките, които поведоха с 2:0 след атака на Добриана Рабаджиева, а след това с 4:1 след ас на Рабаджиева. Разликата нарасна до 7:2 след две поредни директни точки от сервис на Христина Русева и до 8:3 след грешка от начален удар на Лаура Кюнцлер. Преднината на България продължи да расте до 12:3 след поредни атаки от краче на Нася Димитрова. Втората техническа пауза пък дойде при 16:3 след ас на Емилия Николова, нова атака на Нася Димитрова и контра блок-аут на капитанката Елица Василева. „Лъвиците“ продължиха да водят до 20:5 след нова успешна атака на Рабаджиева, след което без проблеми взеха гейма с 25:8 след грешка на швейцарките.

За началото на втората част селекционерът на България Иван Сеферинов пусна в игра опитната Страшимира Филипова, която се завръща след майчинство. Самият гейм тръгна равностойна до 4:4, след което „трикольорките“ поведоха с 6:4 след ас на Ели Василева и с 8:5 след грешка в атака на Лаура Кюнцлер. Грешка на Линда Крьоненберг и атака-пайп на Ели Василева – 10:5 и тайм-аут за треньора на Швейцария Тимоти Липунер. Разликата стана 14:5 след серия от отлични сервиси на Страши Филипова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:7 след двойна блокада на Доби Рабаджиева и Христина Русева. Последва нова серия от начални удари, този път на Рабаджиева, и 20:7. Междувременно на полето за българския тим се появиха Гергана Димитрова и Мирослава Паскова. В крайна сметка България затвори гейма в своя полза при 25:9 след поредна грешка на Швейцария.

Гергана Димитрова и Мирослава Паскова останаха в игра и за третия гейм, докато Нася Димитров се върна на полето за сметка на Страши Филипова. Независимо от промените в състава, България дръпна с 4:1 и 8:4 след пусната топка на разпределителката Лора Китипова и грешка от сервис на швейцарките. Последваха две отлични изяви при мрежата на Нася Димитров и атака в аут на Мая Щорк за 11:4. След това в игра за „лъвиците“ влезе и Ева Янева. Прекъсването дойде при 16:10 за българките, след което те задържаха преднината си до 20:13. Момичетата на Иван Сеферинов спечелиха гейма с 25:20 след атака на Ева Янева, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за българския тим бяха Емилия Николова (2 аса и 71% ефективност в атака) и Нася Димитрова (1 блок и 86% ефективност в атака) с по 7 точки за победата. За швейцарките Мая Щорк завърши с 9 точки.

БЪЛГАРИЯ – ШВЕЙЦАРИЯ 3:0 (25:8, 25:9, 25:20)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Емилия Николова 7, Елица Василева 5, Добриана Рабаджиева 6, Христина Русева 6, Нася Димитрова 7 – Мария Филипова-либеро (Страшимира Филипова, Гергана Димитрова 5, Мирослава Паскова 2, Ева Янева 3, Мария Данчева 2)
Старши-треньор: Иван Сеферинов
ШВЕЙЦАРИЯ: Сара Трьош, Мая Щорк 9, Линда Крьоненберг 2, Лаура Кюнцлер 4, Мадлайна Матер 3, Самира Сулзер 1 – Табеа Далиар-либеро (Мелине Пиерет, Франсин Маркс 1 Габи Шоттрьоф 2, Елиз Боалат)
Старши-треньор: Тимоти Липунер.