Давид Симао с втория най-бърз гол в мач №1 на България

Португалецът Давид Симао от ЦСКА вкара втория най-бърз гол в мач №1 на България – бе точен в 49-ата секунда.

По този начин той успя да измести от вечния Топ 5 на дербито съотборника си Арсенио Нунеш, който се разписа в 66-ата на мача, игран на 29 април т.г. и спечелен от ЦСКА с 3:0.

Рекордът на синьо-червения сблъсък за най-бърз гол принадлежи на нападателя на армейците Димитър Иванов.

На 30 октомври 1999 г. той разпечата вратата на Левски още в З6-ата секунда.

След него се нарежда също червено попадение – на Димитър Пенев в 50-ата секунда, дало началото на армейската победа с 3:1 на 31 май 1969 г.

Най-бързият син гол е на Никола Котков – в 55-ата секунда на 7 юли 1970 г., който е първият от четирите му за крайното 5:2.

Топ 5 затваря Димитър Йорданов-Кукуша от Левски, който е точен в 58-ата на дербито, спечелено от сините с 6:3 през 1962 г.

Когато някой е повеждал в първата минута, след това не е допускал обрат, пише „Тема спорт”.

Иначе ЦСКА реализира в 12-о поредно шампионатно вечно дерби. За последно червените не успяха да вкарат гол в синята врата преди повече от 5 години – на 29 април 2012 година при загубата с 0:1 с гол на португалеца Кристовао Рамос в 49-ата минута.

В периода след това червените записаха 9 победи, 1 реми и едва 2 поражения. В тях головата разлика е 23-6.

В същото време сините не съумяха да вкарат гол в 8 от тези 12 срещи. Рекордната поредица с гол за армейците е 20 последователни срещи между 9 март 1985 г. (3:1 за сините) и 23 септември 1994 г. (рекордното 7:1 за Левски), когато обаче общият баланс бе отрицателен за тима от Борисовата градина – 7 победи, 5 равенства и 8 загуби.

Най-дългата поредица на сините с гол в дербито е от 14 шампионатни мача. Тя започна през сезон 1975/76 – с 4:1 на 12 декември 1975-а и продължи до 13.03.1982 г., когато Левски загуби с 1:2.