Лубе на победа от титлата в Италия

Националът Цветан Соколов и съотборниците му от Кучине Лубе (Чивитанова) са само на един успех от спечелване на титлата на Италия, след като постигнаха втора поредна победа във финалите в местната Суперлига като гост над Диатек Трентино (Тренто) с 3:2 (33:31, 22:25, 26:24, 28:30, 15:7). Преди 2 седмици Лубе спечели финал №1 за титлата с 3:0 у дома.

Така Соколов и компания поведоха с 2-0 победи и се нуждаят от още един успех, за да триумфират с титлата на Италия.

Лубе повежда на два пъти в резултата с 1:0 и 2:1 гейма, но Тренто съумя да изравни до 2:2 гейма след драматична 4-а част, която бе спечелена с 30:28.

Соколов и съотборниците му можеха да спечелят мача и с 3:1 гейма, след като поведоха с 24:21 след грешка на Олег Антонов. Възпитаниците на Джанлоренцо Бленджини обаче необяснимо изпуснаха 3 поредни мачбола, след отлична игра на Олег Антонов. Тренто успя да спечели волево 4-ия гейм с 30:28 и остана в мача.

Волейболистите на Лубе стартираха отлично в началото на тайбрека и поведоха с 4:1 след блокада на Давиде Канделаро. Цветан Соколов направи 5:1, след като завърши ефектна контраатака. Домакините от Тренто съумяха почти да се върнат в гейма след добри изяви на Симоне Джанели и Филипо Ланца и направиха резлтата 4:5. Цветан Соколов застана на изпълнението на начален удар и Лубе дръпна със 7:4 след ас на българския диагонал. Прекъсването в 5-ата част дойде при 8:4 за гостите, след като Филипо Ланца направи грешка ва атака. Тук отново Цветан Соколов пое нещата в свои ръце и след нови два негови аса Лубе дръпна с 12:4. Така Соколов и съотборниците му спечелиха лесно тайбрека с 15:7, а с това и мача с 3:2 гейма.

Цецо Соколов изигра поредния си страхотен мач и заби 20 точки (3 аса, 2 блока, 39% ефективност в атака).

Над-всички в този финал бе Османи Хуанторена с 25 точки (2 аса, 2 блока, 60% ефективност в атака, 44% перфектно и 64% позитивно посрещане) и бе избран за MVP.

Капитанът Драган Станкович се отличи с 15 точки (3 блока, 71% ефективност в атака), а Иржи Ковар добави още 14 точки (1 ас, 3 блока, 40% ефективност в атака, 44% перфектно и 56% позитивно посрещане).

За Тренто чешкият диагонал Ян Щокр изигра един от най-силните си мачове през сезона и заби 27 точки (1 ас, 4 блока, 58% ефективност в атака), Филипо Ланца добави още 14 точки (44% ефективност в атака, 26% перефектно и 56% позитивно посрещане).

Третата финална среща е на 7 май (неделя) от 17,30 часа българско време в Чивитанова Марке.

ФИНАЛ №2:

ДИАТЕК ТРЕНТИНО (ТРЕНТО) – КУЧИНЕ ЛУБЕ (ЧИВИТАНОВА) 2:3 (31:33, 25:22, 24:26, 30:28, 7:15)
ТРЕНТО: Симоне Джанели 8, Ян Щокър 27, Филипо Ланца 14, Тине Урнаут 9, Себастиан Соле 8, Симон Ван Де Вуурде 4 – Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели, Олег Антонов 5, Тициано Мацоне, Даниеле Мацоне 7)
Старши-треньор: Анджело Лоринцети
ЛУБЕ: Мика Кристенсън 4, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 20, Османи Хуанторена 25, Иржи Ковар 14, Драган Станкович 15, Давиде Канделаро 6 – Женя Гребенников-либеро (Никола Пезарези, Клемен Чебул, Енрико Честер)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини.