Тур изтръгна Купата на CEV от Тренто

Френският Тур спечели втория по сила европейски клубен турнир – Купата на европейската конфедерация по волейбол (CEV). Това стана след “златен гейм” във втората финална среща-реванш.

Преди няколко дни Тренто спечели първия мач с категоричното 3:0, но в реванша, който се игра пред 3237 зрители в зала „Робер Гренон“ в Тур френският гранд успя да спечели с 3:1 (31:29, 22:25, 25:22, 25:23) срещу италианския Диатек Трентино (Тренто), с което изравни общия резултат
Така се стигна до допълнителен “златен гейм”, в който Тур се наложи с 15:13, въпреки че губеше с 5:10.

Изключително силен мач изигра чешкият диагонал Давид Конечни, който заби 27 точки (5 аса, 2 блока, 47% ефективност в атака).

Бразилецът Леви Алвеш Кабрал добави още 17 точки (4 аса, 1 блока, 48% ефективност в атака).

За Тренто по 17 точки направиха капитанът Филипо Ланца (1 ас, 47% ефективност в атака, , 16% перфектно и 39% позитивно посрещане) и чешкият диагонал Ян Щокр (2 аса, 3 блока, 50% ефективност в атака).

Интересното е, че Тренто губи трети пореден европейски финал, след като през миналата година отстъпи на Зенит (Казан) в Шампионската лига с 2:3, след като водеше с 2:0 гейма, а преди два сезона остана на второ място за Купата на CEV след финали с Динамо (Москва).

За Тур това е втори европейски трофей след този от Шампионската лига, който печели през сезон 2004/05, когато в състава бе и Владимир Николов. Любопитна подробност е и, че през 2005 година либеро на отбора бе Юбер Ено, който играе и сега за Тур.

ТУР (ФРАНЦИЯ) – ТРЕНТИНО ДИАТЕК, ТРЕНТО (ИТАЛИЯ) 3:1 (31:29, 22:25, 25:22, 25:23) и 15:13 в “Златния гейм”
ТУР: Гийермо Ернан 2, Давид Конечни 27, Леви Алвеш Кабрал 17, Райли Барнс 13, Кентен Жофроа 8, Филип Колин 12 – Юбер Ено-либеро (Тома Нево)
Старши-треньор: Джанпаоло Медей
ТРЕНТО: Симоне Джанели 6, Ян Щокър 17, Филипо Ланца 17, Тине Урнаут 11, Себастиан Соле 10, Симон Ван де Вуурде – Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели 1, Олег Антонов 4, Тициано Мацоне, Даниеле Мацоне)
Старши-треньор: Анджело Лоринцети.