Черно море взе морското дерби

Носителят на Купата и Суперкупата на България за 2015 година Черно море сложи край на перфектната пролетна серия на Нефтохимик. В двубой от 25-ия кръг на Първа професионална лига “моряците” надделяха с 3:1 над “шейховете” в морското дерби, играно на стадион “Лазур” в Бургас. В герой за тима на Георги Иванов се превърна резервата Марек Кузма, който реализира първите два гола в мача (69’, 72’).

Гол на Георги Вълчев в 76-ата върна тима на Христо Янев в мача, но до изравнително попадение домакините не успяха да стигнат.

В даденото от главния арбитър продължение пък Хосе Антонио Руис Лопес оформи крайното 3:1 в полза на варненци. Домакините могат да съжаляват, тъй като в самото начало на срещата – още в 11-ата минута, голмайсторът им Галин Иванов пропусна дузпа.

С трите точки, спечелени в дома на Нафтата, Морето си бетонира мястото в Топ 6, събра 40 точки в актива си и се доближи на 6 от третия ЦСКА-София. Въпреки чудесния старт на пролетния дял в елита, Нефтохимик продължава да бъде в дъното на класирането. Славният някога бургаски клуб има 26 точки на сметката си, които му отреждат 12-ото място в подреждането.

Двубоят на “Лазур” започна отлично за домакините, които още в 11-ата минута можеха да излязат напред в резултата, след като получиха право да изпълнят дузпа след груба грешка на младия вратар Иван Дюлгеров. Зад топката застана голмайсторът на “шейховете” Галин Иванов, чийто удар от бялата точка обаче бе спасен от 17-годишния юноша на “моряците”.

Четвърт час по-късно, след перфектно изпълнен пряк свободен удар отдясно, капитанът Георги Илиев сложи топката на главата на включилия се в предни позиции Михаил Венков. За съжаление на опитния бранител обаче, след доброто му отиграване с глава тя разтресе напречната греда. Четири минути след това “жеста” върнаха и играчите на Христо Янев, като в случая пропускът на Яни Пехливанов бе фрапиращ. Защитникът нацели гредата след удар с глава, въпреки че вратата пред него бе зейнала празна.

Малко по-късно лидерът на “шейховете” – вратарят Янко Георгиев, обра овациите на публиката, след като първо излезе и изпревари откъсващия се зад защитата Иван Коконов, а след това запази хладнокръвие и макар притиснат от футболист в зелено-бяло, успя да я изчисти в странично хвърляне. В 41-ата минута, след пропусната дузпа и две греди, топката все пак влезе в една от двете врати – в тази на Черно море. Попадението обаче правилно бе отменено, след като пропусналият дузпа в 11-ата минута Галин Иванов бе в очевидна засада.

Веднага след подновяването на играта Тодор Паланков бе на път да сгреши фатално. Опитният полузащитник на Черно море върна лошо една топка назад към Онджей Сукуп, Георги Вълчев я пресече, но последвалият му удар попадна право в ръцете на дебютанта Иван Дюлгеров. В следващите 20 минути играта се накъса изключително много най-вече заради няколкото жълти картона и смените, които Христо Янев и Георги Иванов извършиха.

Обстановката на “Лазур” обаче тотално се промени в 69-ата минута, когато влезлият като резерва Марек Кузма реализира красив гол с глава след центриране на Хосе Антонио Руис Лопес от ъглов удар. Попадението шокира “шейховете” и само 180 секунди по-късно Янко Георгиев отново трябваше да вади топката от мрежата си. Александър Цветков се освободи по много техничен начин от Ранди Онуоха на дясното крило, навлезе в наказателното поле и намери непокрития Кузма, за когото, застанал фронтално срещу вратата, не бе проблем да отбележи осмия си гол в Първа лига с екипа на Черно море.

След втория гол на Черно море домакините се вдигнаха на крака и бързо се върнаха в двубоя. Донеслият трите точки за бургазлии при домакинството им на Верея (1:0) преди няколко дни – Георги Вълчев, намали резултата. Въпреки желанието си обаче, играчите на Христо Янев не успяха да стигнат до изравнително попадение. Нещо повече, в даденото от главния арбитър Ангел Ангелов продължение асистиралият за първия гол на Марек Кузма – Пируло, сам записа името си сред голмайсторите, с което фиксира и крайното 3:1.