Цонга на финал в Ротердам, вече обмислял отказване

Французинът Жо-Вилфред Цонга достигна финала на турнира 8 Ротердам (1,85 милиона евро) след убедителна победа над Томаш Бердих с 6:3, 6:4 за 72 минути игра. Успехът бе с юбилейния номер 400 за него. Цонга не даде нито една възможност за пробив на чешкия си съперник и загуби.само 10,точки от 50 разигравания на собствен сервис.

Шестият в схемата французин направи решителен пробив в шестия гейм на първия сет, а на старта на втората част отново реализира брейкпойнт при подаване на Бердих, след което задържа аванса си до края. Така Жо-Вилфред Цонга ще атакува дебютна титла в Ротердам, след като през 2011 г. загуби финала с 1-2 сета от шведа Робин Сьодер-линг. Съперникът му за днешната решителна битка определиха късно снощи Дафин Гофен, прекършил първата ни ракета Григор Димитров, и французинът Пиер-Юг Ербер, който отстрани втория поставен Доминик Тийм. Преди да достигне до финала обаче, 31-годишният Цонга шокира феновете на тениса с признанието, че вече мисли за край на кариерата’си. „Колко години играя вече, 13? Знам, че краят е близо. Имам още няколко сезона и аз знаех, че няма как да продължа вечно“, каза французинът и поясни, че се цели в „Топ 8“ на ранглистата, за да получава „защита“ при поставянето в схемите на силните турнири.