Надал подчини Монфис, следва сблъсък с Раонич

Шампионът от 2009 година Рафаел Надал се класира за 1/4-финалите на Australian Open след победа на осминафиналите срещу Гаел Монфис с 6:3, 6:3, 4:6, 6:4. Носителят на 14 титли от „Големия шлем“ Надал записа 13-а победа от 15 мача срещу поставения под №6 в схемата французин. Тя дойде след три часа игра, като Монфис бе близо до това да вкара двубоя в решаващ пети сет, но накрая не издържа.

Поставеният под №9 Рафа започна силно мача и след ранен пробив поведе с 3:0.

Този аванс се оказа напълно достатъчен на левичаря от Манакор за спечелването на първия сет. Във втората част 30-годишният испанец отново направи ранен пробив и поведе с 2:0 и 3:1. Монфис изравни за 3:3, но допусна нови два пробива в тази част и вторият сет приключи със същия резултат като първия. В третата част Монфис малко изненадващо проби в ключов момент за 5:4 и имаше възможността да вземе сета със своя сервис. Това се случи, но не и без доста драма. 30-годишният французин трябваше да се спасява от 0:40 и да отразява няколко брейкпойнта в този гейм, но все пак се пребори за подаването си и изпрати мача в четвърти сет. В него Монфис проби в петия гейм и малко след това поведе с 4:2. По всичко изглеждаше, че срещата върви към пети сет, но Монфис се срина и не само допусна връщане на пробива, но и сервирайки за оставане в мача при 4:5, се пропука отново. Надал прекърши съперника си и за място на полуфиналите ще спори с най-високо поставения останал в схемата тенисист – канадеца Милош Раонич (№3).