Ман Сити най-после показа това, което Пеп иска да вижда

Манчестър Сити се класира с лекота за 4-ия кръг на ФА Къп след разгромен успех с 5:0 като гост на Уест Хам. „Гражданите“ изляха натрупания в последните седмици гняв и зарадваха Джосеп Гуардиола, който понесе много критики след няколкото лоши резултата. Головете до почивката вкараха Туре Яя от дузпа в 32-ата минута, Хаавард Нордтвайт, който си заби автогол, и Давид Силва. През второто полувреме Серхио Агуеро отбеляза своя 153-и гол с екипа на „небесносините“ излезе на трето място във вечната ранглиста на клуба, а точка на спора постави Джон Стоунс в 84-ата минута.

Последните три срещи между тези съперници бяха доста равностойни, като всеки от тях записа по 1 победа, а 1 среща завърши наравно. Днес обаче разликата в класите си пролича в пълна степен и Сити за пръв път под ръководството на Гуардиола вкара три гола още до почивката.

Мениджърът на домакините Славен Билич пусна в титулярния състав Софиан Фегули, тъй като червеният картон, който той получи в мача с Манчестър Юнайтед, бе отменен. Атаката на „чуковете“ се водеше от Андрю Каръл, а в центъра на защитата действаха Анджело Огбона и Хаавард Нордтвайт.
Гуардиола не можеше да разчита в този мач на наказания Фернандиньо. Капитанът Венсан Компани поднови тренировки, но и за него бе твърде рано да се завърне в игра. Пеп обаче заложи на най-доброто, с което разполага: Серхио Агуеро на върха на атаката, подкрепян от Кевин де Бройне, Давид Силва и Рахим Стърлинг. На вратата Вилфредо Кабайеро замени Клаудио Браво, а Пабло Сабалета бе преместен в средата на терена.

Срещата започна с продължително владеене на топката от страна на гостите и няколко интересни атаки. При първата от тях Стърлинг беше блокиран точно преди да стреля, а малко по-късно Джон Стоунс отправи неточен изстрел след центриране от корнер. Стражът на Уест Хам Адриан дел Кастийо имаше много работа и показа класа след удар на Давид Силва. На отсрещната врата Кабайеро направи важно спасяване след шут Микейл Антонио и запази нулевото равенство.
В средата на полувремето Агуеро стреля под гредата, но отново Адриан внимаваше. Натискът на „гражданите“ ставаше все по-силен и опитният Сабалета спечели дузпа за отбора си след подаване на Давид Силва. Контактът между Педро Обианг и футболиста на Сити бе минимален, но реферът Майкъл Оливър посочи бялата точка, а от нея Туре Яя откри резултата.

„Чуковете“ имаха шанс да отвърнат на удара още в следващата атака, но Кабайеро изби изстрел на Антонио, а след това Фегули стори по-трудното и от няколко метра прати топката в аут. Този епизод сякаш прекърши домакините, които набързо инкасираха още два гола. В 41-ата минута Бакари Саня центрира към Стърлинг, а Нордтвайт в желанието си да изчисти си вкара автогол. Малко след това Давид Силва получи прекрасно подаване в наказателното поле и спокойно реализира за 0:3.
Този резултат лиши мача от интрига и второто полувреме бе доста по-скучно. Още в 50-ата минута Агуеро отклони във вратата топката след силен удар на Туре Яя и окончателно довърши домакините. Уест Хам много рядко се доближаваше до вратата на Сити и стигна само до няколко корнера, които не доведоха до опасни ситуации. В 84-ата минута Джон Стоунс вкара пети гол за „гражданите“, засичайки с глава центриране от корнер. Защитник на Уест Хам изби топката, но тя вече беше преминала голлинията.

Любопитно е да се отбележи, че съдията Майкъл Оливър не показа нито един жълт картон в мача.