Добруджа с трудна победа над Грьонинген

Волейболният първенец на България при мъжете Добруджа 07 (Добрич) отпадна от по-нататъшно участие в Шампионската лига. Момчетата на треньора Мирослав Живков надделеха много трудно и драматично над холандския Абиант Ликургус (Грьонинген) с 3:2 (25:19, 24:26, 27:25, 19:25, 15:13) в мач-реванш от 2-ия кръг на най-силния европейски клубен турнир, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала „Конгресна“ на ДКС във Варна.

Въпреки това, след категоричната загуба с 0:3 в първата среща добричлии отпадат от Шампионската лига, но ще продължат участието си в европейските клубни турнири и по-точно за Купата на CEV. Там на 1/32-финалите в турнира Добруджа ще играе с финландския Хурикаани (Лоймаа).

Първият мач ще бъде във Финландия на 7 декември (сряда), а реваншът ще е между 20-и и 22-и декември в Морската ни столица. От друга страна волейболистите от Грьонинген продължават в 3-ия кръг на ШЛ, където ги очаква белгийския гранд Нолико (Маасейк). Тези срещи са следващата седмица.

Първият гейм започна отлично за домакините от Добруджа, които бързо поведоха с 3:0 след атака в аут на Оке Ван Де Камп от гостите и две добри блокади на Светослав Арнаудов и Жулиен Георгиев. Разликата леко нарасна до 6:2 след аут на опитния капитан на холандския тим Витце Коойстра. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за добричлии след силна атака на Трифон Лапков. Играта продължи равностойно до 12:8 след блок-аут на Жулиен Георгиев. До второто техническо прекъсване преднината нарасна до 16:11 за Добруджа след бърза атака през центъра на Алекс Грозданов. Последва нова грешка в нападение на Коойстра и 17:11. Резултатът стана 21:13 след страхотен единичен блок на Арнаудов и блокада на разпределителя Христо Енков. В крайна сметка момчетата на Миро Живков без особени проблеми взеха гейма с 25:19 след блок на Жулиен Георгиев.

В началото на втората част гостите от Грьонинген поведоха с 3:0 след блок-аут на Микелис Берзинс и грешка на добричлии. Постепенно Добруджа намали до 6:5 след грешка на Витце Коойстра и добра блокада на Алекс Грозданов. Холандците веднага си възстановиха преднината при 8:5 след грешка от сервис на Трифон Лапков и ас на Берзинс. Българските шампиони успяха да стигнат до равенство при 9:9 след блок на Жулиен Георгиев и аут на Коойстра. Последваха атака на Оке Ван Де Камп и задържана топка на Христо Енков – 11:9 за гостите и тайм-аут за Миро Живков. Въпреки това, разликата стана 14:11 след успешна блокада на Коойстра. Преднината на Абиант Ликургус нарасна до 16:12 след атака в аут на Жулиен Георгиев. Независимо от усилията на Добруджа, холандският тим запази предимството си до 20:16 след силна атака на Ван Де Камп. Българските шампиони успяха да изравнят при 23:23 след грешка на холандците, ас на Лапков и блокада на Грозданов. Все пак, волейболистите от Грьонинген измъкнаха гейма с 26:24 след атака през центъра на Денис Борст и блокада на Ник Олсън и изравниха на 1:1.

Третият гейм също стартира много добре за холандският отбор, който бързо дръпна с 4:0 след атака на Витце Коойстра и Микелис Берзинс, контра на Оке Ван Де Камп и ас на американският разпределител Мат Уест. Тайм-аутът, който поиска Миро Живков, даде ефект и Добруджа обърна до 8:6 в своя полза след серия от силни сервиси на Жулиен Георгиев и няколко грешки на холандците. Последваха атака и ас на Коойстра и 8:8. Добричлии успяха да си върнат преднината при 13:10 след блокада на влезлия като резерва Илия Петков и пусната топка на Жулиен Георгиев. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за българските шампиони след бърза атака през центъра на Алекс Грозданов. Разликата леко нарасна до 19:16 след ас на Трифон Лапков. Резултатът стана 22:18 след поредна успешна атака на Жулиен Георгиев. Постепенно гостите от Грьонинген стигнаха до равенство при 24:24 след грешка на Георгиев и блокада на Берзинс. В крайна сметка Добруджа успя да затвори гейма при 27:25 след атака на Лапков и контра на Димитър Маринков, с което поведе с 2:1.

Четвъртата част тръгна равностойно до 3:3, след което Абиант Ликургус поведе с 6:3 след две грешки на Добруджа и ас на Ник Олсън. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, последва атака в аут на Жулиен Георгиев и 7:3. Техническото прекъсване пък дойде при 8:4 за холандския тим след блок на Микелис Берзинс. Независимо от усилията на добруджанци, разликата се запази до 12:8 и 16:13 след силна атака на Витце Коойстра. Последваха две блокади на Оке Ван Де Камп и Денис Борст и атака в аут на Димитър Маринков и 19:13. Отборът от Грьонинген спокойно спечелиха гейма с 25:19 след блок-аут на Коойстра, с което изравниха на 2:2 и на практика се класира за 3-ия кръг на Шампионската лига. Добруджа пък отпада от ШЛ, но ще продължи участието си в европейските клубни турнири и по-точно за Купата на CEV.

Тайбрекът започна също равностойно до 3:3, след което Добруджа дръпна с 5:3 след грешка от сервис на холандците и успешна контра на Трифон Лапков. Постепенно гостите от Грьонинген изравниха при 7:7 след ас на Микелис Берзинс. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за холандския тим след грешка на разпределителя Денимир Димитров. Две контраатаки на Щайн Ван Шие, който влезе в края на четвъртия гейм, – 10:7 и тайм-аут за Миро Живков. Стигна се до ново равенство при 10:10. Двата тима продължиха точка за точка, но все пак Добруджа спечели решителния гейм с 15:13 след блокада на Лапков, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за Добруджа стана Жулиен Георгиев със 17 точки (4 блока и 31% ефективност в атака), а Трифон Лапков се отчете с 14 точки (1 блок, 2 аса, 35% ефективност в атака и 56% перфектно посрещане) за победата. За тима от Грьонинген най-резултатен бе опитният капитан Витце Коойстра, който игра до четвъртия гейм, с 19 точки (3 блока, 1 ас и 36% ефективност в атака).

ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ, БЪЛГАРИЯ) – АБИАНТ ЛИКУРГУС (ГРЬОНИНГЕН, ХОЛАНДИЯ) 3:2 (25:19, 24:26, 27:25, 19:25, 15:13)
ДОБРУДЖА 07: Христо Енков 2, Жулиен Георгиев 17, Трифон Лапков 14, Димитър Маринков 11, Алекс Грозданов 11, Светослав Арнаудов 8 – Христо Христов-либеро (Денимир Димитров, Илия Петков 5, Николай Тодоров, Мартин Мечкаров)
Старши-треньор: Мирослав Живков
АБИАНТ ЛИКУРГУС: Мат Уест 7, Витце Коойстра 19, Оке Ван Де Камп 13, Микелис Берзинс 11, Ник Олсън 12, Денис Борст 6 – Юст Дронкерс-либеро (Щайн Ван Шие 2, Сандър Шепер, Брайън Фрейзър 5, Нийлс Де Фрийс)
Старши-треньор: Арян Тааий.